23.01.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.01.2015, sygn. IPPB4/415-838/14-2/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-838/14-2/AM

1. Czy w opisanym stanie faktycznym Wnioskodawczyni jest rodzicem samotnie wychowującym dziecko w rozumieniu art 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?2. Czy w opisanym stanie faktycznym Wnioskodawczyni (matka) ma prawo skorzystać z preferencji podatkowej, o której mowa w art. 6 ust. 4 ustawy i podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. czy Wnioskodawczyni (matka dziecka) może w zeznaniu rocznym zadeklarować sposób opodatkowania przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci i określić podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich dochodów ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2014 r. (data wpływu 24 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest osoba rozwiedzioną, zamieszkuje sama z dzieckiem, synem (ur. 2 sierpnia 2009 r.). Rozwód został orzeczony wyrokiem sądu z dnia 29 listopada 2011 r. Wyrok uprawomocnił się w dniu 22 sierpnia 2012 r. Władza rodzicielska zgodnie z ww wyrokiem została przyznana obojgu rodzicom na zasadach ustalonych w planie wychowawczym. Sposób kontaktowania się ojca z dzieckiem nie został orzeczony. Kosztami utrzymania syna sąd obciążył oboje rodziców. Zgodnie z wyrokiem, miejscem pobytu syna jest każdorazowe miejsce zamieszkania matki (podatnika). Według planu wychowawczego kontakty ojca z dzieckiem mają odbywać się w pierwszy pełny weekend miesiąca. Wakacje, zgodnie z planem wychowawczym dziecko ma spędzać z matką z wyjątkiem jednego miesiąca, kiedy syn według planu wychowawczego ma spędzać wakacje z ojcem. Święta według planu wychowawczego dziecko ma spędzać naprzemiennie (w latach nieparzystych u matki, w latach parzystych - u ojca).

W praktyce ojciec spędza z dzieckiem 1-2 weekendy w miesiącu, określony okres w wakacje nie przekraczający w sumie jednego miesiąca oraz wybrane okresy świąteczne. Dodatkowo, bardzo sporadycznie, dziecko przebywa w trakcie dnia w tygodniu pod opieką ojca. W pozostałe dni dziecko przebywa pod opieką matki. Przez większość czasu dzieckiem opiekuje się matka, miejscem pobytu dziecka jest miejsce zamieszkania matki. Podatnik (matka dziecka) oraz ojciec dziecka prowadzą dwa osobne gospodarstwa domowe. Matka dziecka nie żyje w związku z innym partnerem. Decyzje odnośnie dziecka w kwestiach bieżących podejmuje rodzic, który w danym czasie sprawuje opiekę nad dzieckiem (np. decyzje dotyczące zdrowia dziecka). Decyzje o istotnych sprawach w życiu dziecka są podejmowane wspólnie (np. wybór przedszkola).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne