20.01.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.01.2015, sygn. IBPB-1-3/4510-587/15/APO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-1-3/4510-587/15/APO

zwolnienie z opodatkowania dofinansowania otrzymanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 4 listopada 2015 r. (data wpływu do tut. Biura 9 listopada 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie zwolnienia z opodatkowania dofinansowania otrzymanego z Europejskiego Funduszu Społecznego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2015 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie zwolnienia z opodatkowania dofinansowania otrzymanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny :

Wnioskodawca (dalej również: Spółka, Beneficjent) prowadzi działalność gospodarczą od 7 grudnia 1993 r., a od 23 października 1998 r. jest czynnym podatnikiem VAT, na podstawie art. 96 ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm., winno być: t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.). Spółka prowadzi pełne księgi rachunkowe, zgodnie z ustawą o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie organizacji szkoleń, zgodnie z umową Spółki. W ramach działalności, Spółka realizuje projekty finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego - Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 (dalej również: PO KL). Obecnie, Spółka realizuje projekt X w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Działanie 9.6. Upowszechnianie uczenia się dorosłych, Poddziałanie 9.6.2. Podwyższanie kompetencji osób dorosłych w zakresie ICT i znajomości języków obcych. Projekt jest realizowany na podstawie umowy zawartej 29 kwietnia 2014 r. z Wojewódzkim Urzędem Pracy. Okres realizacji projektu trwa od 1 kwietnia 2015 r. do 31 października 2015 r. Celem szkoleń komputerowych i językowych jest zwiększenie umiejętności i wiedzy w zakresie obsługi komputera oraz języków: angielskiego i niemieckiego. Zgodnie z umową o dofinansowanie projektu, koszty bezpośrednie dotyczące szkoleń komputerowych, prowadzących do uzyskania kompetencji w zakresie Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych (ECDL) na poziomie ECDL Start i ECDL Core oraz koszty szkoleń językowych prowadzących do uzyskania certyfikatu TELC, są rozliczane na podstawie stawek jednostkowych. W myśl art. 11 rozporządzenia nr 1081/2006 w sprawie Europejskiego Funduszu Społecznego, obok kwot ryczałtowych, koszty bezpośrednie w projektach można rozliczyć na podstawie z góry ustalonych stawek jednostkowych. Wysokość stawek jednostkowych została wskazana w załączniku nr 3 do Wytycznych Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Spółka w umowie o dofinansowanie projektu zobowiązała się do stosowania ww. Wytycznych. W załączniku nr 3 do Wytycznych została wskazana wysokość stawek jednostkowych dotyczących szkoleń komputerowych oraz szkoleń językowych, a także zakres kosztów. Stawka jednostkowa dotycząca szkoleń komputerowych oraz szkoleń językowych dotyczy usługi szkoleniowej dla jednej osoby w zakresie zapewnienia wykładowcy sali szkoleniowej. Koszt kwalifikowalny za szkolenia komputerowe i szkolenia językowe, w ramach projektu nie jest ustalany w oparciu o faktycznie poniesione wydatki, a w wyniku przemnożenia stawki jednostkowej ustalonej dla danej usługi (określonej w Wytycznych) przez liczbę faktycznie zrealizowanych usług.

W przypadku wykonania mniejszej niż założona we wniosku o dofinansowanie liczby usług, Spółka we wniosku o płatność rozlicza jedynie faktycznie zrealizowaną liczbę usług. Przy rozliczeniu kosztów bezpośrednich, w tym zakresie nie ma znaczenia faktycznie poniesiony na realizację usługi wydatek, a jedynie ilość faktycznie zrealizowanych usług. Ilość faktycznie zrealizowanych usług jest rozliczana zgodnie z postanowieniami umowy o dofinansowanie na podstawie certyfikatów, zdanych egzaminów i list obecności na szkoleniach. Zgodnie z Wytycznymi, koszty bezpośrednie rozliczane w oparciu o stawki jednostkowe traktowane są jako wydatki poniesione.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne