21.12.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.12.2015, sygn. IBPP2/4512-819/14/BW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/4512-819/14/BW

Czy zawarcie aneksu do umowy leasingowej w zakresie opłat leasingowych oraz wydłużenia okresu jej trwania, skutkuje utratą prawa do pełnego odliczenia VAT z faktur dotyczących rat leasingowych w wydłużonym aneksem okresie?

Na podstawie 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 17 sierpnia 2015r. (data wpływu 21 września 2015r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy zawarcie aneksu do umowy leasingowej w zakresie opłat leasingowych oraz wydłużenia okresu jej trwania skutkuje utratą prawa do pełnego odliczenia VAT z faktur dotyczących rat leasingowych w wydłużonym aneksem okresie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2015r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy zawarcie aneksu do umowy leasingowej w zakresie opłat leasingowych oraz wydłużenia okresu jej trwania skutkuje utratą prawa do pełnego odliczenia VAT z faktur dotyczących rat leasingowych w wydłużonym aneksem okresie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie wywozu odpadów komunalnych. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Na potrzeby działalności gospodarczej Wnioskodawca korzysta z samochodu niebędącego jego własnością lecz używanego na podstawie leasingu operacyjnego. Jest to samochód Jeep Grand Cherokee (jak stanowiła umowa - samochód ciężarowy w karoserii osobowego). Umowa leasingu została zawarta dnia 03 marca 2014 roku na dwa lata. Do 31 marca 2014 roku Wnioskodawca korzystał z pełnego odliczenia podatku naliczonego od rat i innych opłat leasingowych udokumentowanych fakturami VAT. Umowa leasingu uprawniająca Wnioskodawcę do pełnego odliczenia podatku VAT z tytułu użytkowania samochodu w ramach wykonywanej działalności gospodarczej została zgłoszona we wskazanym przez Ustawodawcę czasie (tj. do końca kwietnia 2014 r.) we właściwym urzędzie skarbowym (zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 7 lutego 2014 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw) w celu kontynuowania pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od opłat leasingowych. W najbliższym czasie Wnioskodawca planuje przedłużenie czasu trwania umowy leasingu o 1 rok (łącznie więc czas trwania umowy leasingu wynosiłby 3 lata) w celu zmniejszenia wysokości miesięcznych rat leasingowych i opłaty końcowej za wykup samochodu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne