20.04.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.04.2015, sygn. IBPP2/4512-35/15/ICz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/4512-35/15/ICz

Określenia terminu odliczenia podatku naliczonego wynikającego z duplikatów faktur.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 stycznia 2015r. (data wpływu 15 stycznia 2015r.), uzupełnionym pismem z 25 marca 2015r. (data wpływu 31 marca 2015r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia terminu odliczenia podatku naliczonego wynikającego z duplikatów faktur - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2015r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia terminu odliczenia podatku naliczonego wynikającego z duplikatów faktur.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 25 marca 2015r. (data wpływu 31 marca 2015r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 17 marca 2015r. znak: IBPP2/4512-35/15/ICz.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się świadczeniem usług telewizji kablowej. W związku z reemisją w sieci kablowej programów telewizyjnych i radiowych zgodnie z ustawą o prawach autorskich, jest ona zobowiązana do wnoszenia opłaty za korzystanie z majątkowych praw autorskich i pokrewnych, związanych z eksploatacją utworów audiowizualnych.

Wynagrodzenie z tego tytułu Wnioskodawca wnosi do organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi - Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W okresie od 1 października 2007 r. do 30 kwietnia 2009 r. Spółka była stroną zawartego ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich Kontraktu Generalnego. Wysokość opłat wynikająca z w/w Kontraktu wynosiła 2,8% wszystkich miesięcznych rzeczywistych wpływów netto z tytułu świadczenia usług reemisji programów telewizyjnych. Następnie dnia 8 maja 2009 r., w związku z wypowiedzeniem Kontraktu, na czas prowadzenia negocjacji, jednakże na maksymalnie 3 miesiące, podpisane zostało porozumienie tymczasowe. Stawka ustalona na podstawie tego porozumienia wynosiła 1,4%. W wymaganym terminie nie doszło do ustalenia należnego dla SFP wynagrodzenia. Spółka nie kwestionowała jednak prawa Stowarzyszenia Filmowców Polskich (dalej jako: SFP) do wynagrodzenia z tytułu praw autorskich i pokrewnych, wobec czego wnosiła je w wysokości 1,6% zaliczając te opłaty w ciężar kosztów podatkowych z datą poniesienia. Opłaty te były niższe niż oczekiwane przez SFP, a w związku z brakiem umowy Stowarzyszenie Filmowców Polskich za okres od 30 maja 2011 r. do 22 września 2014 r. wystawiało faktury z opisem "zaliczka na poczet należności z tytułu bezumownego reemitowania za miesiąc..." Z uwagi na ten właśnie zapis Spółka E. nie akceptowała tych faktur i po otrzymaniu odsyłała je z prośbą o skorygowanie opisu, uznając, że korzystanie z praw nastąpiło i zapłata nie stanowi zaliczki a zapłatę. Niestety SFP nie skorygowało i nie przesłało nowych faktur. W związku z faktem, że faktury zostały odsyłane bez księgowania nie zostały również ujęte w rejestrze VAT co oznacza, że VAT z tych faktur nie został odliczony.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne