09.02.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.02.2015, sygn. IBPBII/1/415-906/14/BJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-906/14/BJ

Czy poniesione przez Szpital wydatki na zakup szczepionki przeciwko grypie oraz koszty jej iniekcji dla pracowników medycznych, administracyjnych, gospodarczych i technicznych spowodowały powstanie przychodu po stronie pracowników a jeżeli tak, to czy przychód ten nie będzie podlegał opodatkowaniu, gdyż będzie korzystał ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 października 2014 r. (data wpływu do Biura 7 listopada 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zakupu dla pracowników szczepionki przeciwko grypie jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2014 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zakupu dla pracowników szczepionki przeciwko grypie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W związku z podwyższonym w okresie jesienno-zimowym stanem zagrożenia pracowników Szpitala chorobami wywołanymi wirusem grypy, Szpital dokonał zakupu na własny koszt szczepionki przeciwko grypie i umożliwił dokonanie szczepień ochronnych zatrudnionych pracowników (pracowników medycznych, administracyjnych, gospodarczych i technicznych). Ponieważ Szpital pełni szczególnie pomocną rolę w okresie masowych zachorowań pacjentów na grypę pracownicy Szpitala narażeni są poprzez częstą ekspozycję na wirusa grypy na zwiększone ryzyko zarażania się grypą. Zabezpieczenie wszystkich pracowników Szpitala przed zagrożeniem wirusem grypy jest koniecznością w celu zachowania ich sprawności fizycznej oraz ciągłości skutecznego wykonywania opieki zdrowotnej nad pacjentami i zapewnienia ciągłości działania Szpitala.

Jednocześnie wykaz zawarty w załączniku nr 2 punkt 4 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz.U. Nr 81, poz. 716, ze zm.), które jest aktem wykonawczym do art. 2221 Kodeksu Pracy, wskazuje pracę w jednostkach służby zdrowia jako pracę narażoną na działanie czynników biologicznych. Rozporządzenie wprowadza również klasyfikację szkodliwych czynników biologicznych, do których zalicza m. in.: wirusy grypy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne