31.03.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31.03.2015, sygn. ITPB2/4511-3/15/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-3/15/MM

Czy Wnioskodawca organizator konkursu byłby zobowiązany do pobierania od zwycięzców zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych wypłat nagród stawianych do dyspozycji podatnika (osoby fizycznej) z tytułu wygranej w konkursie w wysokości 10% wartości nagrody?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2014 r. (data wpływu do tutejszego organu dnia 2 stycznia 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nagród wygranych w konkursie - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 stycznia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania nagród wygranych w konkursie.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, jako przedsiębiorca planuje organizację konkursu z nagrodami (rzeczowymi oraz pieniężnymi), którego uczestnikami miałyby być wyłącznie osoby fizyczne (konsumenci w rozumieniu kodeksu cywilnego jako osoby działające w charakterze niezwiązanym z ich działalnością gospodarczą; byłyby to osoby obce dla Wnioskodawcy, organizatora). Konkurs przeprowadzany będzie za pośrednictwem sieci Internet. Przedmiotem konkursu będzie szeroko określona dziedzina nauki w ten sposób, że uczestnik będzie poprzez przejaw oryginalności i w oparciu o posiadaną wiedzę z zakresu fotografii, sztuki, kultury, literatury, filmu, teatru, muzyki układał edukacyjne pytania zamknięte (tworzenie propozycji pytań edukacyjnych) dotyczące wiedzy o danym, wybranym dowolnie przez uczestnika, zagadnieniu z wyżej wymienionych wraz z odpowiedziami, w tym jedną odpowiedzią prawidłową na pytanie.

Organizator z otrzymanych przez uczestników pytań (odpowiedzi uczestników) wybrałby najciekawsze, najbardziej oryginalne pytanie, którego autor miałby otrzymać nagrodę rzeczową lub pieniężną, o wartości nieprzekraczającej kwoty 760 zł. W dalszej konsekwencji pytanie to brałoby udział w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej jaką jest prowadzenie Quizów jako rozrywka intelektualna różnych imprez organizowanych przez podmioty trzecie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne