17.09.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.09.2014, sygn. IPPP1/443-738/14-2/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-738/14-2/KC

w zakresie obowiązku korekty podatku naliczonego na podstawie art. 89b ustawy o VAT w przypadku podpisania porozumienia o przedłużeniu terminu płatności

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 z póżn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z póżn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2014 r. (data wpływu 27 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku korekty podatku naliczonego na podstawie art. 89b ustawy o VAT w przypadku podpisania porozumienia o przedłużeniu terminu płatności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku korekty podatku naliczonego na podstawie art. 89b ustawy o VAT w przypadku podpisania porozumienia o przedłużeniu terminu płatności.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Na mocy umowy zawartej w 2013 r. (dalej Umowa) E. Spółka Akcyjna Spółka Komandytowo-Akcyjna (dalej Wnioskodawca) nabyła od innej spółki (dalej Zbywca) prawa do znaków towarowych (dalej: Znaki). Transakcja sprzedaży Znaków była opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Wnioskodawca i Zbywca określili terminy płatności za Znaki w dwunastu ratach. Wnioskodawca i Zbywca dopuszczają sytuację, że określone w Umowie terminy płatności niektórych z rat będą przez nich zmieniane w drodze porozumienia (dalej Porozumienie), już po ich upływie. W konsekwencji może wystąpić przypadek, gdy już po upływie terminu płatności wynikającego z umowy sprzedaży, termin ten zostanie przez strony tej umowy zmieniony (wydłużony). Wnioskodawca zastrzega jednak, że Porozumienie nie będzie zawierane po upływie 150 dni od dnia upływu pierwotnego terminu płatności określonego w Umowie. Oznacza to, że Porozumienie nie będzie zawierane po terminie, którego upływ co do zasady zobowiązuje do korekty odliczonej kwoty podatku zgodnie z art. 89b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2011 Nr 177, poz. 1054 ze zm. dalej Ustawa VAT).

1>
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne