30.09.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2014, sygn. IPPB5/423-629/14-4/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-629/14-4/AJ

w zakresie obowiązku pobrania podatku źródła od wypłaconych należności na rzecz zagranicznych przedsiębiorstw żeglugi powietrznej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 lipca 2014 r. (data wpływu 7 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku pobrania podatku źródła od wypłaconych należności na rzecz zagranicznych przedsiębiorstw żeglugi powietrznej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku pobrania podatku źródła od wypłaconych należności na rzecz zagranicznych przedsiębiorstw żeglugi powietrznej.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą zakupuje bilety lotnicze od zagranicznego przewoźnika - osób prawnych mających siedzibę zagranicą (firma z Węgier przeloty Warszawa-Londyn, firma z Wielkiej Brytanii przeloty wewnątrz Wielkiej Brytanii) za pośrednictwem internetu. Zapłata za bilety lotnicze dokonywana jest przelewem bankowym bądź kartą kredytową w pełnej wysokości, gdyż jest to warunek realizacji transakcji. Po zrealizowaniu przedsiębiorca otrzymuje fakturę bądź potwierdzenie płatności, której wystawcą jest zagraniczny przewoźnik, zawierającą zagraniczny adres siedziby firmy. Z informacji zaczerpniętych z internetu węgierska firma posiada oddział w Polsce (przedsiębiorca nie jest w stanie jednoznacznie określić czy jest to zakład w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), natomiast firma brytyjska takiego oddziału nie posiada. Usługi te są kupowane w ramach zagranicznych podróży przedsiębiorcy. Przedsiębiorca zwrócił się o certyfikaty rezydencji obu firm ale ich nie otrzymał.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne