02.10.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 02.10.2014, sygn. IBPP4/443-296/14/PK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-296/14/PK

Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów poprzez magazyn konsygnacyjny

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 1 lipca 2014 r. (data wpływu 4 lipca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w przedmiocie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów poprzez magazyn konsygnacyjny jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów poprzez magazyn konsygnacyjny.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka) jest czynnym podatnikiem VAT, który w ramach swojej działalności opracowuje, produkuje i sprzedaje innowacyjne systemy i komponenty dla przemysłu motoryzacyjnego. Prowadzenie działalności przez Spółkę skutkuje koniecznością nabywania niezbędnych do prowadzenia produkcji komponentów od podmiotów z innych krajów UE (dalej: Dostawcy).

Z uwagi na potrzebę zapewnienia ciągłego dostępu do komponentów, istnieje konieczność przechowywania towarów w magazynie Spółki. Magazyn ten jest wynajmowany przez Spółkę. Przedmiotowe towary przemieszczane będą bezpośrednio z innych krajów UE do magazynów Wnioskodawcy w Polsce. Na moment magazynowania towarów w Polsce stanowić one będą własność Dostawców.

Sprzedaż towarów na rzecz Spółki nastąpi dopiero z chwilą pobrania przez Spółkę towarów z magazynu. Jednocześnie, w umowach regulujących kwestie sprzedaży towarów może istnieć zastrzeżenie, że Dostawca zastrzega sobie prawo własności rzeczy sprzedanej na towarze konsygnacyjnym do momentu pełnej zapłaty ceny sprzedaży.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne