17.04.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2014, sygn. IBPP2/443-54/14/RSz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-54/14/RSz

czy limit sumy odliczeń podatku naliczonego (6.000 zł) z faktur otrzymanych z tytułu leasingu operacyjnego samochodu osobowego należy stosować z uwzględnieniem proporcji sprzedaży

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 13 stycznia 2014 r. (data wpływu 20 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy limit sumy odliczeń podatku naliczonego (6.000 zł) z faktur otrzymanych z tytułu leasingu operacyjnego samochodu osobowego należy stosować z uwzględnieniem proporcji sprzedaży - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy limit sumy odliczeń podatku naliczonego (6.000 zł) z faktur otrzymanych z tytułu leasingu operacyjnego samochodu osobowego należy stosować z uwzględnieniem proporcji sprzedaży.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy (dalej: Spółka) jest oferowanie aplikacji do fakturowania oraz samodzielnego prowadzenia księgowości on-line. Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT i do dnia złożenia wniosku wykonywała wyłącznie czynności opodatkowane. Zarząd Spółki rozważa rozpoczęcie oferowania klientom w przyszłości usług dodatkowych w postaci usług finansowych i rozliczeniowych, które korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Spółka zamierza również zawrzeć umowę leasingu samochodu osobowego, który będzie wykorzystywany zarówno na potrzeby działalności podstawowej (opodatkowanej VAT), jak i działalności dodatkowej (zwolnionej z VAT). Będzie się to wiązać dla Spółki z koniecznością odliczenia VAT-u naliczonego z faktur leasingowych biorąc pod uwagę postanowienia przepisu art. 86a ust. 7 (ograniczone prawo odliczenia podatku naliczonego z faktur dot. leasingu operacyjnego samochodów osobowych), a także zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w przepisie art. 90 ust. 2 (odliczenie wg proporcji sprzedaży przy towarach używanych w tzw. działalności mieszanej).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne