28.11.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2014, sygn. IPTPP4/443-697/14-2/UNR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-697/14-2/UNR

Brak obowiązku przechowywania kasy fiskalnej wraz z modułem fiskalnym lub modułu fiskalnego po dokonaniu odczytu pamięci fiskalnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2014 r. (data wpływu 22 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku przechowywania kasy fiskalnej wraz z modułem fiskalnym lub modułu fiskalnego po dokonaniu odczytu pamięci fiskalnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku przechowywania kasy fiskalnej wraz z modułem fiskalnym lub modułu fiskalnego po dokonaniu odczytu pamięci fiskalnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, NIP ....

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży detalicznej artykułów poprzez sieć placówek handlowych - supermarketów zlokalizowanych na terenie całego kraju. Obecnie spółka prowadzi łącznie 240 sklepów detalicznych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Spółka, dokonując sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej jest obowiązana do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W związku ze skalą prowadzonej działalności, Spółka wykorzystuje wiele kas rejestrujących. W trakcie działalności zdarzają się przypadki wycofywania kas fiskalnych z eksploatacji oraz wymiany modułu fiskalnego w istniejących kasach. Wycofanie kasy z eksploatacji odbywa się zgodnie z zapisem § 15 Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących z dnia 14 marca 2013 r. Po wycofaniu kasy z eksploatacji dokonywany jest pełny odczyt zawartości modułu fiskalnego kasy przez serwisanta, który zamyka tym samym pracę kasy w trybie fiskalnym. Odczyt ten dokonywany jest w obecności pracownika urzędu skarbowego, który z tych czynności sporządza protokół. W protokole zamieszczona jest m.in. adnotacja o dokonaniu odczytu pamięci fiskalnej za cały okres pracy kasy. Sporządzony i podpisany przez biorące udział w odczycie strony protokół jest podstawą do wystąpienia do Naczelnika właściwego urzędu skarbowego z wnioskiem o wykreślenie kasy z ewidencji urzędu. Po wykonaniu wyżej opisanych czynności, wycofana z eksploatacji kasa może zostać odsprzedana do firmy serwisującej kasy fiskalne/producenta lub zutylizowana.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne