31.12.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31.12.2014, sygn. ILPP5/443-242/14-2/PG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/443-242/14-2/PG

Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Szkoły przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2014 r. (data wpływu 6 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku jest:

  • nieprawidłowe w części dotyczącej pytania oznaczonego we wniosku nr 1,
  • prawidłowe w części dotyczącej pytań oznaczonych we wniosku nr 2 i 3.

UZASADNIENIE

W dniu 6 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest niepubliczną szkołą wyższą w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Wnioskodawca świadczy usługi kształcenia na poziomie wyższym, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b uptu. Świadczenie tych usług jest głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy.

Nadto Wnioskodawca świadczy także usługi, które nie korzystają ze zwolnienia w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b uptu. Podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wnioskodawca wykonuje zatem zarówno czynności opodatkowane, jak i czynności zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b uptu. Niekiedy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane zarówno do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje Wnioskodawcy prawo do obniżenia podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi prawo takie nie przysługuje, Wnioskodawca nie ma możliwości wyodrębnienia całości lub części kwot podatku naliczonego, w stosunku do których przysługuje prawo obniżenia podatku należnego. W takich wypadkach Wnioskodawca mógłby pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których Wnioskodawcy przysługuje prawo obniżenia podatku należnego. Wnioskodawca korzysta jednak z uprawnienia wynikającego z art. 90 ust. 10 pkt 2 uptu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne