24.06.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2014, sygn. ILPB3/423-137/14-2/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-137/14-2/EK

W jaki sposób ustalić wartość kosztu uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży podmiotowi trzeciemu posiadanych udziałów nowoutworzonego podmiotu objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki akcyjnej reprezentowanej przez pełnomocnika przedstawione we wniosku z 20 marca 2014 r. (data wpływu 24 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca prowadzi dwa rodzaje działalności:

  1. działalność w zakresie sprzedaży hurtowej i detalicznej kosmetyków, środków czystości, chemii gospodarczej i artykułów higienicznych na terenie Polski zachodniej i południowej oraz
  2. działalność w zakresie wynajmu nieruchomości.

W celu restrukturyzacji prowadzonej działalności, Spółka zamierza dokonać szeregu działań:

Pierwszym z nich będzie aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa (w sensie prawnym i podatkowym) Spółki działającej w zakresie handlu do nowoutworzonego podmiotu działającego w formie spółki z o.o. (dalej jako: nowoutworzona spółka/podmiot). W zamian za ww. aport Wnioskodawca otrzyma udziały w kapitale zakładowym nowotworzonej Spółki.

Następnie, o ile zajdzie taka konieczność, Spółka wycofa część kapitału zakładowego z majątku nowoutworzonego podmiotu. Środki przeznaczone na zwrot kapitału pochodzić będą z bieżących środków spółki z o.o., przy czym ze względu na specyfikę jej działalności część pochodzić może również z kredytu obrotowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne