27.05.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.05.2014, sygn. ILPB2/415-267/14-2/TR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-267/14-2/TR

Opodatkowania należności pieniężnej za tzw. przewlekłość postępowania sądowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 stycznia 2014 r. (data wpływu 3 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania należności pieniężnej za tzw. przewlekłość postępowania sądowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania należności pieniężnej za tzw. przewlekłość postępowania sądowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 16 lipca 2013 r. postanowieniem sądu okręgowego Wnioskodawca otrzymał odszkodowanie za przewlekłość postępowania w wysokości 8 000 zł na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postepowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz.U. Nr 179, poz. 1843 ze zm.).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy Wnioskodawca ma zapłacić podatek dochodowy...
  2. Czy zadośćuczynienie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym czy też nie...

Zdaniem Wnioskodawcy kwota nie podlega opodatkowaniu, gdyż suma pieniężna przyznana za przewlekłość postępowania jest zadośćuczynieniem. Możliwość przyznania stronie przewlekłego postępowania określonej sumy pieniężnej jest niewątpliwie instrumentem rekompensującym krzywdę osoby wnoszącej skargę, co powinno skutkować ustawowym zwolnieniem tego świadczenia z podatku.

Podstawą prawną przyznanego Zainteresowanemu zadośćuczynienia jest art. 12 ust. 4 ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy z dnia 17 czerwca 2004 r. Naczelny Sąd Administracyjny w takim samym przypadku wskazał na art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o p.d.o.f. jako podstawę zwolnienia podatkowego, gdyż kwota o której mowa stanowi zadośćuczynienie dla skarżącego, jej wysokość została kreślona w orzeczeniu sądu i nie dotyczy działalności gospodarczej ani korzyści. Spełnione więc zostały warunki zwolnienia określone w tym przepisie. Ponadto suma pieniężna nie wzbogaca beneficjenta, lecz jest zadośćuczynieniem za krzywdę moralną, spowodowaną przewlekłością postępowania, a tym samym zostały też spełnione inne przesłanki wymienione w tym przepisie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne