08.05.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.05.2014, sygn. ILPP1/443-90/14-4/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-90/14-4/AW

Zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia dla transakcji nabycia granulatu złota oraz różnych form półproduktów złota.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2014 r. (data wpływu 4 lutego 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 kwietnia 2014 r. (data wpływu 24 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla transakcji nabycia granulatu złota oraz różnych form półproduktów złota zaklasyfikowanych do symbolu PKWiU 24.41.20.0 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla transakcji nabycia granulatu złota oraz różnych form półproduktów złota zaklasyfikowanych do symbolu PKWiU 24.41.20.0. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 17 kwietnia 2014 r. o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego oraz o prawidłowe uwierzytelnienie pełnomocnictwa.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - Sp. z o.o. A (dalej: Spółka) jest czynnym podatnikiem VAT i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie rafinacji zakupionego granulatu lub innych form półproduktów złota, które zostały zakwalifikowane przez Główny Urząd Statystyczny w opinii wydanej z wniosku C Sp. z o.o. do ugrupowania PKWiU 24.41.20.0 Złoto nieobrobione plastycznie lub w postaci półproduktu lub w postaci proszku celem uzyskania złota próby 999 (złoto inwestycyjne). Następnie Spółka będzie dokonywała sprzedaży złota inwestycyjnego do innych podmiotów gospodarczych, także na rzecz C Sp. z o.o., która jest 100% właścicielem Spółki. Należy ponadto wskazać, że jedynego dostawcę Spółki - Spółkę pod firmą B Sp. z o.o. oraz A Sp. z o.o. będzie łączyła umowa komisu (komis w zakupie), na mocy której B Sp. z o.o. będzie zobowiązana do nabycia granulatu złota oraz innych form półproduktów złota w swoim imieniu i na rzecz A Sp. z o.o., która będzie finansowała całe przedsięwzięcie. Transakcja nabycia granulatu lub innych form półproduktów przez B Sp. z o.o. będzie dokumentowana fakturą VAT, wystawioną na B Sp. z o.o. przez kontrahentów zajmujących się profesjonalnym handlem złotem. Każdorazowo po przeniesieniu własności półproduktu złota na Spółkę B Sp. z o.o., B Sp. z o.o. będzie przenosiła własność półproduktu złota na Spółkę, co również będzie w każdym przypadku dokumentowane fakturą VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne