16.04.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.04.2014, sygn. ITPP2/443-111/14/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-111/14/EK

Obowiązek uwzględniania kwot podatku akcyzowego oraz opłaty paliwowej w podstawie opodatkowania świadczonej usługi.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 stycznia 2014 r. (data wpływu 28 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku uwzględniania kwot podatku akcyzowego oraz opłaty paliwowej w podstawie opodatkowania świadczonej usługi jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku uwzględniania kwot podatku akcyzowego oraz opłaty paliwowej w podstawie opodatkowania świadczonej usługi.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności jako zarejestrowany odbiorca, wydane na czas nieoznaczony (zezwolenie stałe), zgodnie z przepisami akcyzowymi. W związku z uzyskaniem statusu tzw. zarejestrowanego odbiorcy, Spółka zamierza oferować świadczenie usług zlecenia na rzecz krajowych podmiotów (dalej: Kontrahenci), polegających na usługowej odprawie wyrobów akcyzowych (wyrobów energetycznych, m.in. olej napędowy, benzyna lub LPG, dalej: Wyroby).

Na podstawie art. 59 ust. 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626, z późn. zm., dalej: Ustawa Akcyzowa), Spółka będzie dokonywać wewnątrzwspólnotowych nabyć Wyrobów, w rozumieniu tej ustawy, na rzecz podmiotów trzecich (Kontrahentów). Dokonywanie rozliczeń na rzecz osób trzecich przez tzw. usługowego zarejestrowanego odbiorcę jest wprost przewidziane w przywołanym art. 59 ust. 3 ustawy. Wyroby będą sprowadzane do Polski w ramach procedury zawieszonej akcyzy. Jednocześnie, Spółka na żadnym etapie swojej usługowej działalności nie stanie się właścicielem Wyrobów oraz nie będzie nabywać prawa do rozporządzania Wyrobami jak właściciel, a w związku z tym nie będzie dokonywać wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054, z późn. zm., dalej: Ustawa o VAT). Faktycznie właścicielem Wyrobów pozostawać będzie dostawca z kraju UE do momentu przejęcia Wyrobów przez Kontrahentów - wówczas prawo własności Wyrobów przejdzie na Kontrahentów, którzy dokonają stosownych rozliczeń z tytułu podatku od towarów i usług (rozpoznanie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów). Spółka natomiast dokonywać będzie na zlecenie Kontrahentów obioru paliw na terytorium Polski i rozliczenia należności z tytułu akcyzy oraz opłaty paliwowej na rzecz Kontrahentów.

W ramach modelu biznesowego Spółka nie będzie świadczyć usług magazynowych; paliwo będzie przechowywane w miejscu odbioru wskazanym we wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności jako zarejestrowany odbiorca jedynie do czasu zakończenia formalności związanych z jego odbiorem w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Kontrahent będzie zlecał wykonanie czynności związanych z odbiorem paliwa w Polsce Spółce, która z racji posiadania statusu zarejestrowanego odbiorcy zobowiązana będzie również do zapłaty akcyzy i opłaty paliwowej na rzecz Kontrahentów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne