13.02.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.02.2013, sygn. IPPP2/443-1281/12-2/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1281/12-2/MM

Zastosowania doręczenia zastępczego w przypadku skorzystania z możliwości korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2012r. (data wpływu 19 grudnia 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej Ordynacji podatkowej w związku z przepisami podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania doręczenia zastępczego w przypadku skorzystania z możliwości korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2012r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej Ordynacji podatkowej w związku z przepisami podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania doręczenia zastępczego w przypadku skorzystania z możliwości korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Firma PTHU S. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie międzynarodowego transportu drogowego. Firma jest podatnikiem VAT. Kontrahent firmy, będący podatnikiem VAT zalega z płatnościami za wykonane usługi transportowe powyżej 180 dni. Do daty niniejszego pisma firma PTHU S. nie uzyskała dobrowolnie zapłaty od dłużnika. W ocenie firmy istnieje duże prawdopodobieństwo nieściągalności tej należności. W związku z tym firma PTHU S. bierze pod uwagę możliwość skorzystania z możliwości przewidzianej w art. 89a ustawy o podatku od towarów i usług, tj. korekty VAT należnego od należności nieściągalnych. Jednym z warunków skorzystania z korekty VAT od należności nieściągalnych jest posiadanie przez wierzyciela potwierdzenia odbioru przez dłużnika zawiadomienia o zamiarze dokonania korekty. Firma PTHU S. wysłała do dłużnika dwukrotnie zawiadomienia na adres podany w KRS dłużnika (jednocześnie jest to adres na jaki wystawiane były faktury za usługę transportową). Obydwa listy powróciły z adnotacją wyprowadził się. Wnioskodawca zaznacza, że dłużnik nie zakończył działalności gospodarczej, nie jest w upadłości, jest cały czas czynnym podatnikiem podatku VAT. W KRS dłużnika istnieje tylko ten jeden adres, na który wysyłana była korespondencja.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne