12.09.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.09.2013, sygn. IBPBII/1/415-635/13/ASz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-635/13/ASz

Czy stypendium (zarówno w części płatnej miesięcznie jak i w zakresie dodatkowym, wypłacane na początku i na końcu programu) przyznawane i wypłacane w powyższy sposób podlega podatkowi dochodowemu w Polsce na zasadach ogólnych, czy też stanowi dochód, który zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania nie podlega opodatkowaniu w Polsce i przy wypłacie płatnik nie powinien pomniejszać kwoty stypendium przekazywanej Wnioskodawcy o kwotę podatku?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 07 czerwca 2013 r. (data wpływu do Organu 14 czerwca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez nierezydenta polskiego stypendium naukowego finansowanego ze środków unijnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2013 r. do Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania przez nierezydenta polskiego stypendium naukowego finansowanego ze środków unijnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, niebędącą polskim rezydentem podatkowym (nie posiada stałego miejsca zamieszkania w Polsce) i jest rezydentem podatkowym Republiki Tureckiej, poza terytorium Unii Europejskiej.

Wnioskodawca jest studentem, przebywa w Polsce na czas trwania studiów i uzyskuje stypendium naukowe w związku z odbywaniem studiów na Uczelni, w ramach programu edukacyjnego realizowanego w ramach działalności Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), organizującego transgraniczne ośrodki innowacji, zwane wspólnotami wiedzy i innowacji (WWil - ang. Knowledge and Innovation Communities - KIC).

Misją EIT jest stworzenie mechanizmów, które zmniejszą innowacyjny dystans Europy względem najbardziej rozwiniętych krajów świata. Celem działalności WWil, w której uczestniczy Uczelnia, jest realizacja zadań określonych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 294/2008 z dnia 11 marca 2008 r. (Dz. U. UE. L. 2008.97.1), ustanawiającego Europejski Instytut Innowacji i Technologii (dalej jako Rozporządzenie EIT) w celu m.in. integrowania szkolnictwa wyższego oraz działalności badawczej i innowacyjnej, transferu działalności edukacyjnej badawczej i innowacyjnej do kręgów gospodarczych oraz ułatwiania i usprawniania tworzenia sieci współpracy między środowiskami innowacyjnymi w Europie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne