30.04.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.04.2013, sygn. IBPP1/443-109/13/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-109/13/ES

refakturowanie mediów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2013r. (data wpływu 11 lutego 2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie refakturowania mediów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2013r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie refakturowania mediów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości i wynajmuje lokale użytkowe na cele działalności gospodarczej wystawiając fakturę VAT na podstawie umowy najmu, w której jest ustalona miesięczna cena czynszu oraz obowiązek zapłacenia mediów tzn. wywóz śmieci, ogrzewanie, energia elektryczna oraz zimna woda. Zapłata za media następuje po wystawieniu refaktury. Problem powstaje jaką stawkę VAT zastosować do opłaty za wodę. Wnioskodawca nadmienia, że koszty z tytułu mediów, które ma ponosić wynajmujący określone są w odrębnym paragrafie umowy są regulowane przez wynajmującego w sposób odrębny od czynszu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowo refakturuję media stosując do wody i wywozu śmieci stawkę 8%...

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłową stawką przy refakturze mediów jest właściwa dla nich stawka VAT, czyli dla wody i wywozu śmieci jest to 8%.

Pobierany czynsz na podstawie umowy najmu obejmuje koszty związane z utrzymanie budynku do nich zalicza się podatek od nieruchomości, opłatę za wieczyste użytkowanie, ubezpieczenie budynku itp. Poprzez wydzielenie ww. kosztów z opłaty za użytkowanie doszłoby do naruszenia przepisów o podstawie opodatkowania z uwagi na sztuczny podział kwoty należności za usługę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne