18.01.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.01.2013, sygn. IBPBII/1/415-890/12/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-890/12/MK

Czy dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18 zwolnione są z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 09 października 2012 r. (wpływ do tut. Biura 18 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego dopłat do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18 w związku z ich pobytem na wczasach jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego dopłat do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18 w związku z ich pobytem na wczasach.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca Sąd wypłaca swoim pracownikom ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dofinansowanie do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18, które jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym. Świadczenie przyznawane jest na podstawie złożonego przez pracownika rachunku lub faktury. Dokumenty te mogą dotyczyć zarówno pobytu dziecka na zielonej szkole, kolonii, obozie lub wczasach zorganizowanych przez biuro podróży, jak również pobytu dziecka z rodzicami w hotelu, domu lub ośrodku wczasowym, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym lub na kwaterach prywatnych, itp. Z przedstawionych dokumentów musi wynikać, że wypoczynek dotyczył dziecka pracownika (imię i nazwisko dziecka w treści dokumentu), a nabywcą musi być pracownik Sądu (rodzic dziecka). Jednocześnie przy rozpatrywaniu wniosków nie ma znaczenia długość trwania pobytu (może to być pobyt weekendowy, jak i dwutygodniowy) ani wiek dziecka (może to być dziecko w wieku szkolnym, przedszkolnym i młodsze).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne