15.02.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.02.2013, sygn. ILPB1/415-1104/12-4/AMN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-1104/12-4/AMN

Czy otrzymywane przez pracowników wiadczenie, które wynika z ponoszenia przez pracodawcę składek ubezpieczeniowych finansujcych ewentualne ryzyko wypadku pracownika podczas podróży służbowej a będce ich przychodem w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlega zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 listopada 2012 r. (data wpływu 16 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych poniesienia przez pracodawcę wydatków na zakup polisy ubezpieczeniowej dla pracownika odbywającego zagraniczną podróż służbową jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych poniesienia przez pracodawcę wydatków na zakup polisy ubezpieczeniowej dla pracownika odbywającego zagraniczną podróż służbową.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zatrudnia pracowników, którym w ramach stosunku pracy jako pracodawca powierza do wykonania czynności służbowe w mającym siedzibę na terenie Republiki Federalnej Niemiec zakładzie przedsiębiorstwa powiązanego, niebędącego stałym miejscem wykonywania pracy przez delegowanych pracowników. Wyjazdy następują na polecenie pracodawcy i w celu wykonywania zadania służbowego. Pracodawca oprócz przewidzianych przepisami polskiego prawa świadczeń wynikających z delegowania pracownika w zagraniczną podróż służbową, zamierza zapewnić tym pracownikom na czas delegacji wypadkowe ubezpieczenie osobowe, które pokrywać będzie koszty leczenia, oraz przewozu do kraju. Wnioskodawca zamierza wprowadzić zmiany w regulaminie wynagradzania, które ustanawiać będą obligatoryjne uprawnienie pracownicze, zapewniające każdemu delegowanemu za granicę pracownikowi wskazaną powyżej ochronę ubezpieczeniową. Pracodawca w wykonaniu nałożonego na niego regulaminem obowiązku w tym zakresie, zawrze umowę ubezpieczenia na rzecz delegowanych przez niego pracowników. Umowa ta będzie miała charakter indywidualnych umów ubezpieczenia zawieranych na rzecz pracowników i wskazywać będzie imiennie pracowników uprawnionych do otrzymania świadczenia z tytułu ubezpieczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne