25.09.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.09.2013, sygn. ITPP3/443-316/13/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-316/13/MD

Obowiązek uwzględnienia kwot podatku akcyzowego i opłaty paliwowej w podstawie opodatkowania świadczonej usługi oraz sposób udokumentowania otrzymania tych kwot.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2013 r. (data wpływu 2 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku uwzględnienia kwot podatku akcyzowego i opłaty paliwowej w podstawie opodatkowania świadczonej usługi oraz sposobu udokumentowania otrzymania tych kwot - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lipca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku uwzględnienia kwot podatku akcyzowego i opłaty paliwowej w podstawie opodatkowania świadczonej usługi oraz sposobu udokumentowania otrzymania tych kwot.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Posiada również status zarejestrowanego odbiorcy. Ma zezwolenie na nabywanie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych wysłanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy. Spółka będzie prowadzić działalność w zakresie dokonywania na rzecz nabywcy - osoby trzeciej (stosownie do treści art. 59 ust 3 ustawy o podatku akcyzowym) czynności faktycznych i prawnych w zakresie rozliczeń akcyzy z tytułu wewnątrzwspólnotowych nabyć. Spółka we właściwym miejscowo urzędzie celnym złożyła zabezpieczenie akcyzowe generalne na kwotę 800.000 zł. Zabezpieczenie akcyzowe obejmuje nabywanie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych na podstawie wcześniej uzyskanego zezwolenia w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Spółka posiadając status zarejestrowanego odbiorcy podpisze umowę zlecenia z Firmą X (niebędącą zarejestrowanym odbiorcą, ale posiadającym koncesję na obrót paliwami ciekłymi).

Na podstawie tej umowy Spółka będzie zobowiązana do podjęcia stosownych czynności w celu odprawy towarów należących do Firmy X przed urzędem celnym, jak i zapłaty podatku akcyzowego oraz opłaty paliwowej od tych towarów w imieniu Firmy X. Dodatkowo umowa wskazuje, że Spółka nie jest właścicielem towarów objętych przedmiotową umową, nie przysługuje jej również możliwość dysponowania towarem jak właściciel, ani jakiekolwiek prawo korzystania z towaru. Spółka nie ma prawa do posiadania, używania lub pobierania pożytków z towarów należących do Firmy X. Nadto Firma X zobowiązana jest przed przybyciem każdej przesyłki i dokonaniu odprawy w urzędzie celnym lub po tych czynnościach do wpłaty równowartości kwoty podatku akcyzowego i opłaty paliwowej od tej przesyłki na wskazane konto bankowe Spółki. Kwota ta będzie wpłacona w imieniu Firmy X przez Spółkę na konto urzędu celnego. Firma X nabywa olej napędowy w składzie podatkowym na terytorium państwa członkowskiego na własny rachunek. Sprzedający wystawia fakturę na Firmę X. Następnie zostaje dokonane wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie nabytego towaru w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, na terytorium Polski do miejsca odbioru określonego w zezwoleniu dla zainteresowanego, który prowadzi działalność gospodarczą w ramach zarejestrowanego odbiorcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne