13.06.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.06.2013, sygn. ITPP1/443-271/13/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-271/13/TS

Zwolnienie od podatku świadczonych usług, polegających na wykonaniu koncertu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2013 r. (data wpływu 19 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług, polegających na wykonaniu koncertu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług, polegających na wykonaniu koncertu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą pod firmą W. Jest Pan twórcą, a w przypadku świadczenia usług wykonania autorskich koncertów również artystą wykonawcą. Stworzone przeze Pana dobro niematerialne spełnia przesłanki artystycznego wykonania ustanowione w art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ponieważ zgodnie z brzmieniem przepisu są to w szczególności: działania aktorów, recytatorów, dyrygentów, instrumentalistów, wokalistów, tancerzy i mimów oraz innych osób w sposób twórczy przyczyniających się do powstania wykonania. Planuje Pan rozszerzyć swoje wykonania poprzez stworzenie dla potrzeb niektórych usług zespołu, który w zależności od potrzeb będą stanowić: tancerze, wokaliści, instrumentaliści oraz inne osoby w sposób twórczy przyczyniające się do powstania artystycznego wykonania. Wkład twórczy poszczególnych członków zespołu będzie niejednorodny, więc każdorazowo będzie Pan zawierać umowę o dzieło lub inną umowę szczegółowo regulującą wkład wniesiony przez artystę wykonawcę w danym zespołowym artystycznym wykonaniu. We wszystkich przypadkach będzie Pan kierownikiem zespołu, zgodnie z zawartymi z współwykonawcami umowami umocowanym do reprezentowania praw do zespołowego artystycznego wykonania zgodnie z art. 91 ww. ustawy. W związku z pełnioną funkcją kierownika zawierać Pan będzie umowy o wykonanie koncertów zespołu, ustalać honorarium należne całemu zespołowi od organizatora koncertu oraz wystawiać fakturę ze stawką ZW. Natomiast współwykonawcy otrzymają swoje honorarium zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowach na podstawie przedstawionych faktur oraz rachunków do umów o dzieło. Reasumując istotą świadczonych usług będzie zespołowe artystyczne wykonanie koncertu, co przesądza o twórczym wkładzie wszystkich członków zespołu pod Pana kierownictwem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne