27.04.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.04.2012, sygn. IPPP1/443-210/12-2/PR, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-210/12-2/PR

opodatkowanie świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 01.03.2012 r. (data wpływu 05.03.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.03.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jako organ administracji publicznej w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których został powołany, zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT nie jest podatnikiem podatku VAT. Ze względu na świadczone przez laboratorium usługi na podstawie umów cywilno - prawnych - w tym zakresie sprzedaży podlega VAT i Wnioskodawca jest od 25.10.2001 roku zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Wnioskodawca jest państwową jednostką budżetową zobowiązaną do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych z mocy art. 3 ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 roku o ZFŚS (Dz.U. z 1996 r. Nr 70 poz. 335 z późn zm.). Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Zgodnie z regulaminem ZFŚS środki tego funduszu mogą być przeznaczone m.in. na dofinansowanie wycieczek i innej działalności kulturalno-rekreacyjnej organizowanej przez pracodawcę. Wnioskodawca nie posiada odpowiedniej infrastruktury i nie organizuje imprez samodzielnie. Nabywa je od podmiotów zewnętrznych. Wysokość udzielonej pomocy socjalnej jest zindywidualizowana i uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej uprawnionego oraz od wysokości środków ZFŚS w danym roku budżetowym. W większości przypadków uprawnieni otrzymują dofinansowanie niepokrywające w całości kosztów imprezy. Różnicę między kosztem imprezy, a dofinansowaniem z ZFŚS pokrywa pracownik, który wnosi kwotę wynikającą z różnicy do kasy Wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne