03.12.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.12.2012, sygn. IBPBII/1/415-778/12/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-778/12/MZ

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej Wnioskodawca, wychowujący niepełnosprawne dziecko, może odliczyć od dochodu wydatki poniesione na zakup protez dla tego dziecka, w sytuacji, gdy wydatki te zostały pokryte ze środków pieniężnych otrzymanych wcześniej przez Wnioskodawcę na podstawie umowy darowizny od fundacji?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 04 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 września 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych a podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej oraz umowy o pracę płaci na zasadach ogólnych. Jedno z dzieci Wnioskodawcy urodziło się z poważną wadą wrodzoną, która skutkowała koniecznością amputacji prawej nogi w stawie kolanowym. Dziecko to posiada zaświadczenie o niepełnosprawności oraz jest pod stałą opieką specjalistycznego ośrodka zajmującego się zaopatrywaniem w protezy. W związku z faktem, że koszty protezowania dzieci są dość wysokie, część środków na zakup protez Wnioskodawca zbiera dzięki pomocy jednej z fundacji. Na konto tej fundacji wpływają środki z 1% podatku wykazywanego w deklaracjach podatkowych a fundacja ta na wniosek Wnioskodawcy przekazuje mu środki na podstawie umowy darowizny, z zaznaczeniem, że środki te mają być wydane na pomoc dla córki Wnioskodawcy. Z tytułu umowy darowizny Wnioskodawca płaci podatek od spadków i darowizn. Kwota darowizny wynikająca z umowy jest przelewana na konto Wnioskodawcy a następnie w przypadku wykonania przez specjalistyczny ośrodek protezy lub innych materiałów rehabilitacyjnych, które to świadczenia są dokumentowane wystawionymi przez ten ośrodek fakturami, wynikające z faktur zobowiązania są pokrywane ze środków pieniężnych otrzymanych w formie darowizny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne