21.11.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.11.2012, sygn. IBPP2/443-868/12/ICz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-868/12/ICz

Czy Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z dokumentu potwierdzającego dokonanie zgłoszenia celnego - obrót pocztowy (przywóz)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2012r. (data wpływu 21 sierpnia 2012r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z dokumentu potwierdzającego dokonanie zgłoszenia celnego - obrót pocztowy (przywóz) jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 sierpnia 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z dokumentu potwierdzającego dokonanie zgłoszenia celnego - obrót pocztowy (przywóz).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą G.M. w formie jednoosobowej w zakresie sprzedaży detalicznej prowadzonej przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet. Jest płatnikiem podatku VAT. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Dochody z tytułu prowadzonej działalności opodatkowane są podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych.

Wnioskodawca kupuje przez portal internetowy, od osób fizycznych, nie prowadzących działalność gospodarczą, pojedyncze egzemplarze używanych instrumentów muzycznych (instrumenty dęte oraz części zamienne do nich). Zdarza się, że dokonuje drobnych napraw i następnie również dla osób fizycznych dokonuje dostaw. Transakcje sprzedaży nawiązywane są także poprzez portal internetowy. Niemal całość zakupów, towarów handlowych, dokonywanych przez Wnioskodawcę stanowią używane instrumenty muzyczne i części do nich z krajów trzecich - tj. z poza Unii Europejskiej. Wartość zakupów od poszczególnych osób fizycznych jest mała, w związku z tym Wnioskodawca nie dokonuje zgłoszenia celnego osobiście, lecz korzysta z usług Poczty Polskiej, która to dokonuje za niego tych zgłoszeń.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne