18.01.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.01.2012, sygn. IBPBII/2/415-1117/11/CJS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-1117/11/CJS

Czy kapitał zakładowy powstały w wyniku połączenia odwrotnego będzie niepodzielonym zyskiem, który będzie stanowił przychód z udziału w zysku osób prawnych związany z przekształceniem Spółki B w SKA?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2011r. (data wpływu do tut. Biura 18 października 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania kapitału zakładowego powstałego na skutek połączenia odwrotnego spółek kapitałowych w momencie przekształcenia spółki połączonej w spółkę komandytowo-akcyjną:

  • w części przypadającej na agio jest prawidłowe,
  • w części przypadającej na zysk bieżący jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania kapitału zakładowego powstałego na skutek połączenia odwrotnego spółek kapitałowych w momencie przekształcenia spółki połączonej w spółkę komandytowo-akcyjną.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza zostać udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (Spółka A). Dominującym składnikiem majątku Spółki A będą udziały w innej spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce (Spółka B) Spółka A będzie wyłącznym właścicielem Spółki B. Kapitał własny Spółki B będzie się składać z: kapitału zakładowego, kapitału zapasowego powstałego z nadwyżki emisyjnej udziałów przydzielonych Spółce A (tzw. agio) oraz kapitału z aktualizacji wyceny, a także ewentualnie z bieżącego zysku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne