15.03.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.03.2012, sygn. IPTPP2/443-835/11-4/JN, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-835/11-4/JN

Obowiązek dokonania przez dłużnika korekty podatku naliczonego w związku z nieuregulowanymi fakturami.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2011 r. (data wpływu 7 grudnia 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 28 lutego 2012 r. (data wpływu 2 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania przez dłużnika korekty podatku naliczonego w związku z nieuregulowanymi fakturami jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dopuszczalności ulgi za złe długi na podstawie art. 89a ustawy przez wierzyciela oraz obowiązku dokonania przez dłużnika korekty podatku naliczonego w związku z nieuregulowanymi fakturami.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 28 lutego 2012 r. o doprecyzowanie stanu faktycznego oraz kwestie związane z reprezentacją.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca działa jako syndyk mas upadłości dłużników, prowadzących działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej. Sąd Rejonowy Sąd Gospodarczy ogłosił upadłość dłużników w dniu 22.09.2011 r. W dniu 04.11.2011 r. syndyk otrzymał zawiadomienie z Sp. z o.o. Spółka Komandytowa, o zamiarze skorygowania podatku należnego VAT z niezapłaconych przez Dłużnika faktur, na podstawie art. 89a ust. 2 pkt 6 ustawy o VAT. W odpowiedzi syndyk poinformował, iż zamiar skorygowania VAT jest niezgodny z prawem upadłościowym i naprawczym, które stanowi lex specialis w stosunku do ustawy podatkowej VAT. Roszczenia z tytułu niezapłaconych faktur są wierzytelnościami (w kwocie brutto) podlegającymi zgłoszeniu do postępowania upadłościowego. Z tego tytułu będą one rozpatrywane przez syndyka w trybie ustalania i zatwierdzania listy wierzytelności upadłego. Korekta podatku VAT od wierzytelności podlegającej zgłoszeniu byłaby zatem wcześniejszym (uprzywilejowanym) jej zaspokojeniem, co jest sprzeczne z prawem (z art. 342 prawa upadłościowego i naprawczego) równomiernego zaspakajania wszystkich wierzycieli. W tej sytuacji, zgodnie z art. 236 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze oraz zawiadomieniem syndyka o ogłoszeniu upadłości (wysłanym do wierzyciela), należy zgłosić wierzytelność (w kwocie brutto) do postępowania upadłościowego, gdzie będzie zaspokojona z funduszów masy upadłości, po ustaleniu listy wierzytelności. Czynność wcześniejszego skorygowania podatku należnego VAT, dokonana po ogłoszeniu upadłości dłużnika, stanowi naruszenie przepisów ustawy prawo upadłościowe i naprawcze. Do obecnej chwili syndyk nie otrzymał od wierzyciela żadnego stanowiska w tej sprawie .

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne