28.12.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.12.2012, sygn. ILPP2/443-1013/12-2/AKr, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1013/12-2/AKr

Zwolnienie przy sprzedaży nieruchomości zabudowanej art. 43 ust. 1 pkt 10

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki , przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2012 r. (data wpływu 1 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowanie zwolnienia od podatku przy sprzedaży nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowanie zwolnienia od podatku przy sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność od dnia 17 grudnia 1990 r. Podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest handel materiałami budowlanymi. Dodatkowo wynajmuje swoje powierzchnie magazynowe innym podmiotom gospodarczym na podstawie umów najmu i faktur VAT. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT i CIT. Prowadzi księgi handlowe na zasadach ogólnych. Na potrzeby prowadzonej działalności opodatkowanej, w 1994 r. zakupiono na terenie miasta Międzyrzecza nieruchomość zabudowaną wraz z gruntem (prawo własności). Zakup nieruchomości został udokumentowany aktem notarialnym i fakturą VAT. Nieruchomość gruntowa była nieopodatkowana, a nieruchomość budowlana opodatkowana stawką podstawową 22%. VAT od tej transakcji został odliczony. Nieruchomość znajduje się w obrębie jednej działki z jedną księgą wieczystą, i składa się z 4-ch środków trwałych: budynek garażowy, plac utwardzony, wiata garażowa, budynek sklepowy. Nieruchomości są trwale związane z gruntem. Każdy z tych środków trwałych posiadał swoją ustaloną wartość początkową. Zostały one wprowadzone do ewidencji środków trwałych i są amortyzowane. W latach od 1994-2008 Spółka prowadziła w ww. obiektach sprzedaż detaliczną materiałów budowlanych. Zatrudniała tam swoich pracowników, którzy prowadzili całą dokumentację związaną z prowadzonym sklepem. Spółka sporządzała jedno sprawozdanie finansowe. We wrześniu 2008 r. nastąpiło zakończenie działalności handlowej w ww. obiekcie. W okresie od października 2008 r. do września 2009 r. nie prowadzono w niej żadnej działalności i nieruchomość przeznaczona była do sprzedaży. Od dnia 1 października 2009 r. na podstawie umowy najmu wynajęto całą nieruchomość innemu podmiotowi gospodarczemu, który prowadzi tam sprzedaż artykułów ogrodniczych. Najemca jest obciążany na podstawie faktur VAT miesięcznym czynszem. W grudniu 2009 r. poniesiono nakłady na ulepszenie budynku sklepowego. Nakłady przekroczyły 30% wartości początkowej budynku. W przyszłości Spółka planuje sprzedać opisywaną nieruchomość.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne