28.12.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.12.2012, sygn. ILPP1/443-920/12-2/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-920/12-2/KG

ustalenie podstawy opodatkowania przy wniesieniu aportem składników majątku Wnioskodawcy niestanowiących przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej częścido spółki kapitałowej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, reprezentowanego przez pełnomocnika doradcę podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2012 r. (data wpływu 2 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania przy wniesieniu aportem składników majątku przedsiębiorstwa niestanowiących przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania przy wniesieniu aportem składników majątku przedsiębiorstwa niestanowiących przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zarejestrowany jako czynny podatnik VAT jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług organizacji targów, wystaw i kongresów w Polsce i za granicą.

Zainteresowany planuje dokonać restrukturyzacji w zakresie formy prowadzonej działalności. W związku z planowaną restrukturyzacją możliwe jest, że Wnioskodawca wniesie wkład niepieniężny w postaci (i) prawa majątkowego (mającego zdolność aportową i mieszczącego się w katalogu wartości niematerialnych i prawnych) oraz/lub (ii) środków trwałych (dalej łącznie zwane: Przedmiotem aportu), do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka kapitałowa), który następnie będzie wykorzystywany przez Spółkę kapitałową w działalności podlegającej opodatkowaniu VAT. Przedmiot aportu nie będzie jednak stanowił przedsiębiorstwa, ani jego zorganizowanej części. W zamian za wkład niepieniężny Wnioskodawca uzyska udziały w Spółce kapitałowej, o określonej w umowie spółki wartości nominalnej, która może być niższa od rynkowej wartości wnoszonego wkładu niepieniężnego. W takim przypadku, różnica między wartością nominalną wydanych udziałów a wartością rynkową przedmiotu wkładu (Przedmiotu aportu) zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki kapitałowej (mechanizm agio). Powyższy mechanizm znajdzie zastosowanie zarówno w przypadku jeżeli Wnioskodawca dokona jednej czynności aportu wnosząc całość Przedmiotu aportu do Spółki, jak i w sytuacji jeżeli Przedmiot aportu zostanie wniesiony do Spółki w drodze dwóch odrębnych wkładów, tj. odrębnie ww. prawo majątkowe oraz środki trwałe (Wnioskodawca nie podjął jeszcze decyzji jak zostanie przeprowadzona niniejsza transakcja).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne