28.11.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2012, sygn. ILPP2/443-910/12-2/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-910/12-2/MR

Czy usługa prowadzenia banku krwi przez podmiot leczniczy na rzecz podmiotu leczniczego jest zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2012 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 28 sierpnia 2012 r., data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie 31 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych przez Wnioskodawcę usług prowadzenia banku krwi na rzecz podmiotu leczniczego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych przez Wnioskodawcę usług prowadzenia banku krwi na rzecz podmiotu leczniczego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zawarł umowę z podmiotem leczniczym po przeprowadzeniu konkursu ofert na:

  1. prowadzenie banku krwi w tym wykonywane czynności: wydawania krwi i jej składników oraz prowadzenia dokumentacji medycznej,
  2. odpłatne wykonywanie badań z zakresu serologii transfuzjologicznej oraz
  3. odpłatne wykonywanie badań konsultacyjnych z zakresu serologii transfuzjologicznej.

Za prowadzenie banku krwi Wnioskodawca pobiera wynagrodzenie powiększone o podatek VAT w wysokości 23%.

Zamawiający kwestionuje obowiązek Wnioskodawcy do naliczania podatku VAT za prowadzenie banku krwi bo uważa, że usługa prowadzenia banku krwi objęta jest zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług. Za pozostałe usługi Wnioskodawca pobiera wynagrodzenie bez podatku VAT, gdyż są one zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 cyt. ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne