24.10.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.10.2012, sygn. ILPP2/443-729/12-4/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-729/12-4/MN

Spółka w przedmiotowej sprawie nie ma prawa do obniżenia podstawy opodatkowania bez posiadania potwierdzenia odbioru wystawionej faktury korygującej (faktura korygująca nie została doręczona nabywcy).

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2012 r. (data wpływu 16 lipca 2012 r.) uzupełnionym pismem z dnia 17 października 2012 r. (data wpływu 19 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie pomniejszenia należnego podatku VAT w związku z wystawioną fakturą korygującą jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie pomniejszenia należnego podatku VAT w związku z wystawioną fakturą korygującą. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 17 października 2012 r. (data wpływu 19 października 2012 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (dalej: Spółka) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzącą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług działalność gospodarczą w zakresie produkcji i usług związanych z urządzeniami dźwigowymi. W dniu 24 stycznia 2011 r. zawarła umowę na dostawę i montaż windy towarowej. Ww. dostawa i montaż dźwigu zostały zrealizowane zgodnie z umową. Wystawiono faktury VAT sprzedaży, które zostały w całości uregulowane. W wyniku zmian w trakcie realizacji inwestycji zaszła konieczność rozbudowy dźwigu o dodatkowe drzwi. Po dostawie drzwi i wystawieniu przez Spółkę faktury VAT sprzedaży za tę dostawę, doszło do zmiany Generalnego Wykonawcy. Faktura za dodatkowe elementy dźwigu nie została przez pierwotnego zleceniodawcę uregulowana. Nowy Generalny Wykonawca zobowiązał się uregulować należność niezapłaconą przez pierwotnego zleceniodawcę. Spółka wystawiła fakturę sprzedaży za rozbudowę drzwi na nowego Generalnego Wykonawcę, który uregulował to zobowiązanie w całości. W dniu 13 października 2011 r. Spółka wystawiła dla pierwotnego zleceniodawcy fakturę korygującą dotyczącą rozbudowy drzwi dźwigu, ponieważ nie doszło do wykonania usługi na jej rzecz. Wnioskodawca wysłał listem poleconym fakturę sprzedaży korygującą wraz z prośbą o zwrot podpisanej kopii ww. faktury. Niestety Spółka otrzymała zwrot przesyłki z adnotacją, że adresat wyprowadził się. Z uwagi na fakt, że nie znaleziono innego adresu firmy, Wnioskodawca ponownie wysłał w dniu 10 lutego 2012 r. duplikat faktury korygującej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Przesyłka została zwrócona przez Pocztę Polską z adnotacją o braku możliwości doręczenia, ponieważ adresat wyprowadził się. Podejmowane próby kontaktu telefonicznego oraz emailowego również nie przyniosły rezultatu. Wnioskodawca nie pomniejszył podatku od wystawionych faktur korygujących czekając na potwierdzenie ich otrzymania przez odbiorcę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne