13.11.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2012, sygn. ILPB3/423-294/12-4/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-294/12-4/JG

1. Czy Wnioskodwaca może na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych rozliczyć w całości w koszty uzyskania przychodu koszty leasingu oraz koszty eksploatacji samochodu osobowego (koszty napraw i koszty zakupu paliwa) przekazanego do użytkowania przedstawicielowi, bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu?
2. Czy Wnioskodawca może rozliczyć na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w całości w koszty uzyskania przychodu koszty najmu oraz koszty eksploatacji samochodu osobowego (koszty napraw i koszty zakupu paliwa) przekazanego do użytkowania przedstawicielowi, bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia z dnia 01 sierpnia 2012 r. (data wpływu 06 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 29 października 2012 r. (data wpływu 31 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

1.

Wnioskodawca zamierza przejąć w drodze cesji od spółki X umowę leasingu operacyjnego zawartą z Sp. z o.o., której przedmiotem jest samochód osobowy. Następnie Spółka zamierza ten samochód od razu przekazać przedstawicielowi handlowemu Spółki, który będzie obsługiwał Jej klientów. Spółka w ogóle nie będzie użytkowała tego pojazdu. Współpraca z przedstawicielem handlowym (tj. podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą) zostanie podjęta na podstawie umowy zlecenia. W ramach umowy leasingu operacyjnego, Spółka będzie otrzymywać od firmy leasingowej co miesiąc fakturę dotyczącą raty leasingowej. Wydanie samochodu przedstawicielowi handlowemu nastąpi w ramach osobnej umowy zawartej między Spółką a przedstawicielem. Równocześnie Spółka będzie ponosić następujące koszty użytkowania tego samochodu przez przedstawiciela handlowego (koszty paliwa i eksploatacji).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne