17.12.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2012, sygn. ITPB3/423-605/12/PST, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-605/12/PST

Czy opłata wstępna z tytułu umowy leasingu może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia w pełnej wysokości bez obowiązku rozliczania jej w czasie na jaki została zawarta umowa leasingu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2012 r. (data wpływu 2 października 2012 r.), uzupełnionyw dniu 10 grudnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu zakwalifikowaniado kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej związanej z umową leasingu operacyjnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 października 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowegood osób prawnych w zakresie sposobu zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej związanej z umową leasingu operacyjnego. Wniosek został uzupełniony w dniu10 grudnia 2012 r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego w myśl przepisów prawa podatkowego, której przedmiotem są samochody osobowe. Umowa została zawarta na okres 36 miesięcy. Z umowy wynikają następujące opłaty:

  1. opłata wstępna
  2. raty leasingowe w ilości 36 rat
  3. opłata resztowa

Z umowy wynika, że jeżeli nabycie przedmiotu leasingu wymagać będzie zawarcia pisemnej umowy sprzedaży z dostawcą, umowa taka zostanie zawarta po dokonaniu przez korzystającego zapłaty opłaty wstępnej oraz innych uzgodnionych opłat wymagalnych przed zaciągnięciem przez finansującego zobowiązań wobec dostawcy oraz po złożeniu zabezpieczeń. Jednocześnie w umowie leasingu nie wskazano, że opłata wstępna jest opłatą na poczet usługi wykonywanej przez okres trwania umowy leasingu. Koszty wynikające z zawartych umów leasingusą kosztami pośrednio związanymi z osiąganymi przychodami przez Spółkę zajmującą się produkcją, świadczeniem usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne