Interpretacja indywidualna z dnia 10.08.2012, sygn. ITPP1/443-586/12/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-586/12/IK

Możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2012 r. (data wpływu 18 maja 2012 r.), uzupełnionym w dniu 6 sierpnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od 2001 r. prowadzi Pani biuro rachunkowe na podstawie świadectwa kwalifikacyjnego określonego dla osób prowadzących usługowo księgi rachunkowe. Świadczy Pani kompleksowe usługi księgowe w zakresie rachunkowo-księgowym. W zakresie tej działalności nie wchodzi świadczenie usług doradczych. W umowach zawartych z klientami biura jest określone, że do zakresu wykonywania usługi wchodzi między innymi prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów oraz sporządzenie na podstawie ewidencji niezbędnych deklaracji rozliczeniowych oraz ich kontrola, kwalifikowanie dowodów do ujęcia w książce. Posiada Pani pełnomocnictwo udzielone przez swoich klientów w zakresie reprezentowania przed organami urzędu skarbowego i podpisywania wszelkiej korespondencji, deklaracji dochodowej oraz deklaracji VAT, a także do prowadzenia dokumentacji finansowo-księgowej. Pełnomocnictwa te są tylko upoważnieniami o charakterze technicznym w ramach usług księgowych i nie stanowią odrębnego zlecenia, tym samym podpisywanie przez Panią deklaracji podatkowych stanowi jedynie element kompleksowej usługi w zakresie rachunkowości, a nie świadczonej usługi doradczej. Czynności, które Pani wykonuje w ramach świadczonych usług umowy z klientami nie są doradztwem podatkowym. Ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy nie definiują pojęcia doradztwa, a odwołując się do definicji słownikowej usługi w zakresie doradztwa należy rozumieć bardzo szeroko. O zwolnieniu podmiotowym decyduje zarówno klasyfikacja usług, jak również stan faktyczny konkretnej sprawy. Prowadzona przez Panią działalność jest sklasyfikowana w PKD 2007 jako działalność rachunkowo-księgowa, doradztwo podatkowe 69.20.Z.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne