16.03.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.03.2011, sygn. IPPB5/423-867/10-5/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-867/10-5/AM

zastosowanie zwolnienia przedmiotowego w związku z nabyciem nieruchomości

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Uczelni przedstawione we wniosku z dnia 15.12.2010 r. (data wpływu 20.12.2010 r.) oraz piśmie z dnia 28.12.2010 r. (data wpływu 03.01.2011 r.) i piśmie z dnia 18.02.2011 r. (data nadania 21.01.2011 r., data wpływu 24.02.2011 r.) uzupełniającym braki formalne wniosku na wezwanie nr IPPB5/423-867/10-3/AM z dnia 11.02.2011 r. (data nadania 14.02.2011 r., data doręczenia 17.02.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad stosowania zwolnienia przedmiotowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.12.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad stosowania zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest uczelnią niepubliczną wpisaną do Rejestru Uczelni Niepublicznych i Związków Uczelni Niepublicznych prowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zgodnie ze statutem Wnioskodawcy, do jego podstawowych zadań należy:

  • prowadzenie działalności edukacyjnej na poziomie wyższym;
  • organizacja szkoleń i konferencji;
  • prowadzenie badań naukowych;
  • prowadzenie działalności wydawniczej.

Siedziba Wnioskodawcy znajduje się w W. Wnioskodawca działa również w czterech innych miastach poprzez swoje wydziały zamiejscowe. W ramach prowadzonej działalności, Wnioskodawca planuje zakup działki gruntu (prawa użytkowania wieczystego gruntu), wraz ze związaną z nim własnością czterech budynków stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności (dalej: Nieruchomość). Nieruchomość ta powstanie na skutek podziału innej nieruchomości gruntowej, po uzyskaniu przez obecnego właściciela odpowiednich decyzji i pozwoleń. Jednocześnie podkreślić należy, że przebieg linii podziału Nieruchomości a co za tym idzie ilość posadowionych na jednej działce gruntowej budynków jest, wg zapewnień zbywcy, jedynym możliwym do przeprowadzenia w świetle obowiązujących regulacji prawa spełniającym wymaganą funkcjonalność Wnioskodawcy.

Ponieważ Wnioskodawca nie posiada odpowiednich środków finansowych na zakup Nieruchomości, transakcja ta zostanie sfinansowana kredytem udzielonym przez bank. Celem otrzymania takiego kredytu Wnioskodawca prowadzi obecnie negocjacje z instytucjami finansowymi. Projekt umowy kredytowej, która będzie zawarta pomiędzy Wnioskodawcą, a bankiem wyraźnie wskazuje, że celem udzielenia kredytu jest zakup oraz renowacja Nieruchomości. Biorąc jednak pod uwagę cenę nabycia Nieruchomości oraz kwotę kredytu, który skłonny jest udzielić Wnioskodawcy bank, w praktyce cały kredyt zostanie przeznaczony na sfinansowanie zakupu Nieruchomości. Potwierdza to zresztą wynikający z projektu umowy kredytu harmonogram wypłat poszczególnych transz kredytu - pierwsza transza kredytu, odpowiadająca kwocie zaliczki za Nieruchomość, zostanie wypłacona po podpisaniu umowy przedwstępnej nabycia Nieruchomości, druga (i jednocześnie ostatnia) transza kredytu odpowiadająca pozostałej do zapłaty cenie za Nieruchomość, zostanie wypłacona po zawarciu umowy przyrzeczonej nabycia Nieruchomości, po dostarczeniu do Banku przez Wnioskodawcę kopii tej umowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne