Interpretacja indywidualna z dnia 26.10.2011, sygn. ILPP1/443-1037/11-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1037/11-2/MS

Czy wcześniejsze dokonanie i zafakturowanie sprzedaży przez kontrahenta należy traktować jako zaliczkę na poczet świadczonej przez Wnioskodawcę usługi?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2011 r. (data wpływu 27 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy wcześniejsze dokonanie i zafakturowanie sprzedaży przez kontrahenta należy traktować jako zaliczkę na poczet świadczonych usług jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy wcześniejsze dokonanie i zafakturowanie sprzedaży przez kontrahenta należy traktować jako zaliczkę na poczet świadczonych usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka specjalizująca się w dostarczaniu praktycznej wiedzy z zakresu prawa i zarządzania, działająca poprzez szkolenia, projekty wydawnicze i usługi doradcze kierowane w szczególności do instytucji sektora publicznego, w toku swojej działalności zawiera z kontrahentami umowy o wzajemnej współpracy (tzw. barterowe).

W umowach tych każda ze stron zobowiązuje się do przeniesienia, na rzecz drugiej strony, własności rzeczy lub usługi. Wartość tych świadczeń zostaje ustalona w ekwiwalentnej wysokości. Udokumentowaniem tych świadczeń są wystawione faktury VAT o ekwiwalentnej wartości, rozliczane drogą wzajemnej kompensaty należności i zobowiązań. Wynagrodzenie określane jest w naturze i nie podlega zamianie na świadczenie pieniężne. Zdarza się, że partner dokonuje sprzedaży swoich towarów na dwa, trzy miesiące wcześniej zanim firma Wnioskodawcy wykona usługę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne