09.11.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.11.2011, sygn. ILPB4/423-384/11-4/ŁM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-384/11-4/ŁM

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności od podmiotu amerykańskiego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej Warta Glass Sieraków, reprezentowanej przez Pełnomocnika Panią Małgorzatę Wróbel, przedstawione we wniosku z dnia 26 lipca 2011 r. (data wpływu 08.08.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności od podmiotu amerykańskiego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 28 października 2011 r. (data wpływu 31 października 2011 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności od podmiotu amerykańskiego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie hutnictwa szkła na terytorium RP w formie spółki akcyjnej. Podatnik jest podatnikiem podatku od osób prawnych na terenie RP, a także jest zarejestrowanym w RP czynnym podatnikiem VAT. W 2002 r. Podatnik postanowił wymienić dotychczas stosowany w hucie automat szklarski na nowy, o lepszych parametrach. Dotychczas stosowany automat był jednak sprawny i nadawał się do dalszej eksploatacji, a zatem Podatnik postanowił go sprzedać. Podatnik na koniec 2002 r. zawarł umowę na sprzedaż automatu szklarskiego wraz z wyposażeniem na rzecz podmiotu zarejestrowanego w Stanach Zjednoczonych, w Stanie W. A. Faktury VAT dotyczące tej transakcji zostały natomiast wystawione na 15 stycznia 2003 r. (data sprzedaży), a termin ich płatności upływał 29 stycznia 2003 r. W 2003 r., zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Podatnik do przychodu zaliczył kwoty netto wynikające z przedmiotowych faktur. W tym czasie Podatnik był zarejestrowanym w Polsce czynnym podatnikiem VAT, jak też podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym w RP. Niestety, kwoty należności nie zostały przez podmiot amerykański zapłacone ani w całości, ani w części. Podatnik podejmował polubowne próby odzyskania kwot, jednakże bezskutecznie. Pod koniec 2006 r. Podatnik zdecydował się na wytoczenie powództwa podmiotowi amerykańskiemu, jednakże uzyskał informację, iż dłużnik spółka amerykańska została administracyjnie rozwiązana 31 maja 2006 r. Wobec tego faktu, w ocenie Podatnika, wytoczenie powództwa stało się bezprzedmiotowe. Należy przy tym zauważyć, iż zgodnie z konwencją o przedawnieniu w międzynarodowej sprzedaży towarów z 14 czerwca 1974 r., termin przedawnienia roszczeń w międzynarodowej sprzedaży towarów, która miała zastosowanie do przedmiotowej sprzedaży wynosi 4 lata (art. 8 w zw. z art. 9 ust. 1 konwencji). Stronami tej konwencji są zarówno Rzeczpospolita Polska, jak też Stany Zjednoczone. Zatem w momencie, kiedy spółka amerykańska została administracyjnie rozwiązana, wierzytelność Podatnika (roszczenie o zapłatę) nie była przedawniona (uległaby przedawnieniu dopiero 23 stycznia 2007 r.). Podatnik dysponuje obecnie kopią certyfikatu potwierdzającego, iż spółka amerykańska została administracyjnie rozwiązana. Oficjalne potwierdzenie (certyfikat wydany przez władze Stanu W., gdzie zarejestrowana była spółka amerykańska) Podatnik uzyska natomiast jeszcze w 2011 r. W dniu następnym po dniu otrzymania przedmiotowego certyfikatu, Podatnik zamierza dokonać odpisu przedmiotowej wierzytelności jako nieściągalnej i zaliczyć odpisaną wierzytelność do kosztów uzyskania przychodu w 2011 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne