16.03.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.03.2011, sygn. ITPB1/415-8/11/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-8/11/MR

Czy wobec faktu nie nabycia w 2010 r. prawa do współwłasności i wynikających z tego tytułu dochodów najem (dzierżawa) nie będąc fizycznie w posiadaniu tych środków oraz prawnie nie nabytych Wnioskodawca ma rozliczyć swoje zobowiązanie podatkowe za 2010 r. na formularzu PIT-36 czy PIT-37?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2010 r. (data wpływu 5 stycznia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 2 lutego 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania oraz rozliczenia przychodu z tytułu najmu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania oraz rozliczenia przychodu z tytułu najmu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 20 listopada 2009 r. zmarła matka Wnioskodawcy, która była współwłaścicielem ¼ części budynku. Współwłasność przynosi dochody, które zmarła rozliczała w urzędzie skarbowym przynależnym jej według miejsca zamieszkania na formularzu PIT-36. Zmarła pozostawiła testament, w którym spadkobiercą swojej części ustanowiła Wnioskodawcę. Nabycie spadku, na wniosek Wnioskodawcy z udziałem jego siostry zamieszkałej w Holandii, zostało potwierdzone postanowieniem sądowym o nabyciu spadku, które uprawomocniło się 26 stycznia 2011 r. Od momentu śmierci matki Wnioskodawcy dochody z tytułu współwłasności (najmu, dzierżawy) przekazywane były co miesiąc na oddzielne konto, których jedynym dysponentem był i jest administrator budynku. Wnioskodawca nie miał i nie ma dostępu do tych środków. Administrator budynku zastrzegł dostęp do tych przychodów, aż do momentu sądowego postanowienia o nabyciu spadku. W rozumieniu prawa spadkobiercy nabywają spadek prawomocnym wyrokiem sądu. Wnioskodawca posiada protokół otwarcia i ogłoszenia testamentu z dnia 2 grudnia 2010 r. Osiąga dochody z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. W grudniu 2010 r. Wnioskodawca został zobowiązany przez administratora budynku do zapłaty należnego podatku od kwoty zgromadzonej na koncie, której faktycznie nie posiadał oraz do wypełnienia i wysłania druku ORD-IN. Wnioskodawca wpłacił należność z tytułu najmu (dzierżawy) obawiając się konsekwencji z tytułu nie rozliczenia podatku dochodowego od należności spadkobiercy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne