17.05.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.05.2011, sygn. ITPB3/423-219/11/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-219/11/AW

Czy nieumorzoną wartość budynków oraz inne poniesione koszty związane z ich rozbiórką należy traktować jako koszty bezpośrednio związane z przychodami z działalności deweloperskiej w rozumieniu art. 22 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i potrącać je od przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży lokali?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2011 r. (data wpływu 21 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do kosztów podatkowych nieumorzonej wartości likwidowanych środków trwałych oraz wydatków związanych z rozbiórką tych środków jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do kosztów podatkowych nieumorzonej wartości likwidowanych środków trwałych oraz wydatków związanych z rozbiórką tych środków.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. jest akcjonariuszem w spółce komandytowo-akcyjnej, która prowadzi działalność deweloperską, polegającą na budowie lokali mieszkalnych i użytkowych na sprzedaż. Spółka zakupiła w 2009 r. prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkami z zamiarem budowy na tym gruncie budynków mieszkalnych. Chociaż nabyte wraz z prawem użytkowania wieczystego budynki zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i od ich wartości początkowej dokonywano odpisów amortyzacyjnych, uczyniono to tylko z uwagi na to, że do czasu rozpoczęcia planowanej inwestycji pomieszczenia w budynkach użytkowane były przez najemców, w związku z czym z tego tytułu Spółka uzyskiwała przychody.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne