08.03.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.03.2010, sygn. ILPP2/443-1758/09-2/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1758/09-2/MN

Nie jest możliwe wystawienie jednej faktury sprzedaży, która dokumentowałaby obrót dwóch różnych dostawców, tj. Przewoźnika za bilet i opłaty lotniskowe oraz Spółki za czynność wystawienia biletu. Spółka, dla udokumentowania sprzedaży biletu powinna wystawić odrębne faktury VAT.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2009 r. (data wpływu 28 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur VAT jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (Spółka), świadczy między innymi usługi w ramach umowy o agencji sprzedaży usług lotniczych przewozów pasażerów. Na mocy tejże umowy Spółka działa jako agent Przewoźnika działając w jego imieniu i na jego rzecz. z zapisów przedmiotowej umowy wynika, iż: Agent jest uprawniony do sprzedaży lotniczych przewozów pasażerskich w ramach usług Przewoźnika oraz usług świadczonych przez innych przewoźników zgodnie z upoważnieniem Przewoźnika. Sprzedaż lotniczych przewozów pasażerskich oznacza wszystkie działania konieczne do zapewnienia pasażerowi obowiązującej umowy o przewóz, w tym między innymi, wystawienie ważnego Dokumentu Przewozowego oraz odbiór pieniędzy za niego. Agent jest również uprawniony do sprzedaży takich usług pokrewnych i innych, do jakich Przewoźnik go upoważni. Wszystkie usługi sprzedawane na podstawie niniejszej umowy będą sprzedawane w imieniu Przewoźnika i zgodnie z taryfami i warunkami przewozu Przewoźnika oraz takimi pisemnymi poleceniami Przewoźnika, jakie zostaną przekazane Agentowi. Agent w żaden sposób nie zmieni ani nie zmodyfikuje warunków ustalonych w jakimkolwiek Dokumencie Przewozowym stosowanym do usług świadczonych przez Przewoźnika, a ponadto Agent wypełni te dokumenty w sposób przepisany przez Przewoźnika.

Pobrane od pasażerów kwoty stanowiące zapłatę za zakup biletów Spółka, zgodnie z treścią umowy agencyjnej, przekazuje Przewoźnikom kwot tych Wnioskodawca nie rozpoznaje jako swojego przychodu ani też obrotu w rozumieniu przepisów ustawy VAT (kwoty te stanowią obrót oraz przychód Przewoźnika). w związku ze sprzedażą agencyjną biletów lotniczych, Spółka pobiera również opłaty za wystawienie biletu. Opłaty te pobiera bezpośrednio od pasażera nabywającego bilet lotniczy i stanowią one dla Zainteresowanego obrót w rozumieniu przepisów ustawy VAT oraz przychód podatkowy. Spółka w związku ze sprzedażą agencyjną biletów lotniczych (sprzedaż dokonywana w imieniu i na rzecz Przewoźników) oraz pobieraniem opłat za wystawienie (wydrukowanie) biletów lotniczych wystawia jedną fakturę VAT. Wnioskodawca na fakturach tych wskazuje siebie jako sprzedawcę. Faktura wystawiana jest tytułem sprzedaży biletu lotniczego (z jednoczesnym uwzględnieniem opłaty lotniskowej) oraz opłaty za wystawienie (wydrukowanie) biletu. Sprzedaż biletu lotniczego, opłata lotniskowa oraz opłata za wystawienie biletu stanowią odrębne pozycje na fakturze. w polu uwagi, na fakturach tych, co do zasady znajduje się następujący zapis: Bilet lotniczy wystawiony w imieniu i na rzecz linii lotniczej (nazwa Przewoźnika). Opłata lotniskowa wystawiona w imieniu i na rzecz linii lotniczej (nazwa Przewoźnika). Opłata za wystawienie biletu sprzedaż XXXX Spółka z o.o..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne