21.12.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.12.2010, sygn. IPPB2/436-483/10-2/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-483/10-2/MZ

Ulga mieszkaniowa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 20.06.2010 r. (data wpływu 23.09.2010 r., data wpływu do Biura KiP w Płocku - 17.12.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie ulgi mieszkaniowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.09.2010 r. (data wpływu do Biura KIP w Płocku 17.12.2010 r.) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie ulgi mieszkaniowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Po zmarłym krewnym (I grupa podatkowa) Wnioskodawca odziedziczył mieszkanie. W związku z zaistniałą sytuacją Zainteresowany zobowiązał się do przebywania (zamieszkiwania) w ww. mieszkaniu przez 5 najbliższych lat od 2006 r. urząd skarbowy zastosował ulgę meldunkową. Tymczasem Wnioskodawca nie z własnej winy, lecz pracodawcy utracił zatrudnienie (orzeczenie sądu rejonowego). Przez rok miejscowy urząd pracy nie dał Zainteresowanemu pracy, wobec czego po upływie okresu zasiłkowego pozostał On bez środków do życia. Niemożność znalezienia pracy w miejscu swojego dotychczasowego zamieszkania skłoniły Wnioskodawcę do podjęcia decyzji o sprzedaży odziedziczonego mieszkania i przeprowadzce do większego miasta, gdzie o pracę jest łatwiej. W związku z powyższym Wnioskodawca dokonał sprzedaży ww. mieszkania. Po sprzedaży okazało się jednak, że ceny mieszkań w dużych miastach są dużo wyższe w związku z czym, z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży, Zainteresowany nie był w stanie zakupić mieszkania. W konsekwencji, posiadane pieniądze Wnioskodawca chce zdeponować na tzw. książeczce mieszkaniowej, aby zwiększyć ich wartość, co w przyszłości pozwoli Mu na zakup mieszkania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne