04.10.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 04.10.2010, sygn. IBPP3/443-497/10/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-497/10/IK

zwolnienie od podatku VAT opłat eksploatacyjnych oraz usług zarządzania nieruchomościami.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2010 r. (data wpływu 6 lipca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe w części dotyczącej braku podstaw do uznania, że Wnioskodawca świadczy na zlecenie usługi w zakresie zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi,
  • nieprawidłowe w części dotyczącej zwolnienia od podatku VAT opłat eksploatacyjnych od członków spółdzielni oczekujących na ustanowienie na ich rzecz odrębnej własności lokalu.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zwolnienia od podatku VAT opłat eksploatacyjnych oraz usług zarządzania nieruchomościami.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Spółdzielnia zgodnie ze statutem zaspokaja potrzeby mieszkaniowe swoich członków poprzez budowanie budynków mieszkalnych wielorodzinnych w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych. Z członkami ubiegającymi się o ustanowienie odrębnej własności lokali Spółdzielnia zawiera na podst. art. 18 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15 grudnia 2000 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) umowę o budowę lokalu zobowiązującą jednocześnie strony do zawarcia po zakończeniu budowy umowy o ustanowienie odrębnej własności lokali tzw. uwłaszczenie. Przeniesienie własności lokalu odbywa się zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w ciągu 3 miesięcy od uzyskania pozwolenia na użytkowanie. W związku z faktem, że zrealizowane mieszkania posiadają status do wykończenia Spółdzielnia przekazuje klucze do mieszkań członkom przed uzyskaniem prawomocnej decyzji pozwolenia na użytkowanie. Z chwilą odbioru mieszkania członkowie są zobowiązani do ponoszenia kosztów utrzymania lokali zgodnie z brzmieniem przepisu art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który stanowi, że członkowie którzy oczekują na ustanowienie na ich rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa lub prawa odrębnej własności lokalu są zobowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów budowy, a od chwili postawienia im lokali do dyspozycji uiszczają opłaty eksploatacyjne określone w art. 1 lub 2 ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne