23.11.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.11.2010, sygn. ITPP2/443-888/10/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-888/10/PS

Zwolnienie od podatku zbycia udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 sierpnia 2010 r. (data wpływu 23 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym w dniach 5 oraz 22 listopada 2010 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 sierpnia 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 5 oraz 22 listopada 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości zabudowanej.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniach, przedstawione zostało następujące zdarzenie przyszłe.

Dwa małżeństwa, które w drodze przetargu na mocy spec-ustawy stoczniowej, nabyły jeden z pakietów od Sp. z o. o., składający się z udziałów w użytkowaniu wieczystym sześciu działek gruntu zabudowanych czterema budynkami biurowymi. W dniu 27 listopada 2009 r. na mocy przetargu nabyły ok. 33% udziałów w przedmiotowej nieruchomości, którą przejęli w dniu 1 lutego 2010 r. Sprzedaż udziałów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku budynków i dodatkowo na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r., tj. § 13 ust. 1 pkt 10 w przypadku użytkowania wieczystego gruntów. Właścicielem pozostałych udziałów jest firma osoba prawna, która nabyła swoje udziały od syndyka, również ze zwolnieniem od podatku na podstawie tych samych przepisów. W odniesieniu do przedmiotowej nieruchomości ustalony był sposób użytkowania tak, że wyłącznym użytkownikiem czterech działek i dwóch budynków była osoba prawna właściciel ok. 66% udziałów, a wyłącznym użytkownikiem dwóch pozostałych działek i dwóch budynków były wnioskujące osoby fizyczne. Aktem notarialnym osoba prawna oraz osoby fizyczne zniosły współwłasność bez spłat i dopłat, w taki sposób, że nieruchomości zostały podzielone między udziałowców w stosunku odpowiednim do posiadanych udziałów, przez co osoba prawna stała się właścicielem czterech działek i dwóch budynków, a osoby fizyczne (małżeństwa) współwłaścicielami po ½ części prawa użytkowania wieczystego dwóch działek gruntu i własności dwóch budynków biurowych. Trzy z osób fizycznych prowadzą działalność gospodarczą w zakresie między innymi najmu. Dwie osoby, po jednej z każdego małżeństwa, wprowadziły po ½ wartości nieruchomości do środków trwałych w swoich działalnościach i wspólnie ją wynajmują. Przyszłym zdarzeniem jakie ma nastąpić jest sprzedaż przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą posiadanej przez nie nieruchomości zabudowanej dwoma budynkami biurowymi, tj. prawa użytkowania wieczystego dwóch działek (w tym jednej drogowej) wraz z własnością dwóch budynków biurowych. W bieżącym roku obecni właściciele zamierzają sprzedać przedmiotową, rozdzieloną już nieruchomość, kolejnemu nabywcy. Obiekt jest zasiedlony i używany na potrzeby działalności gospodarczej, polegającej na najmie znajdujących się w nim pomieszczeń. Właściciele dzierżawią go stworzonej przez siebie spółce cywilnej. W czasie okresu zasiedlenia nie były w budynku dokonywane remonty, ani żadne modernizacje, które miałyby wpłynąć na jego wartość. Zdania radców prawnych są jednak podzielone co do zasadności naliczania podatku od towarów i usług w trakcie sprzedawania przedmiotowej nieruchomości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne