09.04.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.04.2009, sygn. IPPP2/443-79/09-2/AZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-79/09-2/AZ

dot. podatku od towarów i usług w zakresie użytkowania kas rejestrujących,

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2009 r. (data wpływu 26 stycznia 2009 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie użytkowania kas rejestrujących - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie użytkowania kas rejestrujących.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 6 września 1990 roku zgłoszona została do ewidencji działalności gospodarczej Spółka cywilna, w skład której wchodziło dwóch wspólników. Przedmiotem działalności Spółki było nauczanie języków obcych. Aneksem do umowy Spółki z dnia 25.09.1990 r. do Spółki przystąpił trzeci wspólnik. Do 1997r. trzyosobowa spółka cywilna prowadziła rozszerzoną działalność gospodarczą m.in. w zakresie reklamy, dystrybucji i sprzedaży książek, czasopism i materiałów do nauki języków obcych a także w dalszym ciągu usług w zakresie nauki języków obcych. W 1993 roku Spółka rozpoczęła ewidencjonowanie sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

W dniu 13.02.1997r. do Urzędu Skarbowego złożone zostało zawiadomienie, iż w związku z zaprzestaniem wykonywania działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług (m.in. sprzedaż i dystrybucja książek i materiałów do nauczania czasopism, materiałów do nauki języków obcych) od dnia 1.01.1997r. Spółka pozostała jedynie przy prowadzeniu działalności oświatowej, tj. nauczaniu języka obcego, które było objęte ustawowym zwolnieniem z ewidencjonowania przy użyciu kas rejestrujących na podstawie przepisów wówczas obowiązujących w tym zakresie. Pomimo tego, iż ww. usługi oświatowe (nauka języków obcych) korzystały ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrujących wg informacji ustnych uzyskanych w organie podatkowym, Spółka miała w dalszym ciągu obowiązek ewidencjonować sprzedaż poprzez zgłoszoną wcześniej kasę rejestrującą. W tej sytuacji od momentu zmiany zakresu prowadzonej działalności Spółka ewidencjonowała i w dalszym ciągu ewidencjonuje sprzedaż na kasie fiskalnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne