29.07.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.07.2009, sygn. IBPP2/443-368/09/LŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-368/09/LŻ

Wystawienie faktury VAT na kwotę odpowiadającą kwocie przejętej na podstawie umowy przelewu wierzytelności

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku 14 maja 2009r. (data wpływu 21 maja 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury VAT na kwotę odpowiadającą kwocie przejętej na podstawie umowy przelewu wierzytelności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 maja 2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury VAT na kwotę odpowiadającą kwocie przejętej na podstawie umowy przelewu wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca na mocy aktu notarialnego Rep. A z dnia 2 lutego 2009r. podpisał umowę przelewu wierzytelności i przejęcia długu od osoby fizycznej. Wierzytelność i przejęcie długu dotyczyło praw i obowiązków wynikających z zawarcia przez osobę fizyczną w dniu 25 stycznia 2007r. Umowy Przedwstępnej z deweloperem dotyczącej zakupu lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej i z prawem wieczystego użytkowania gruntu w budynku wielorodzinnym. Deweloper był zobowiązany do oddania lokalu do 31 maja 2009r., także wpłaty dokonywane do chwili zawarcia umowy przelewu wierzytelności stanowiły część zapłaty za wyżej opisany lokal. Zgodnie z Umową przedwstępną osoba fizyczna dokonywała w roku 2008 wpłat rat za budowany lokal, na podstawie wystawianych przez dewelopera faktur VAT (odbiorcą faktur VAT była osoba fizyczna nie dokonująca odliczenia podatku od towarów i usług). Zgodnie z umową przelewu wierzytelności i przejęcia długu, o której mowa na wstępie, osoba fizyczna przeniosła ogół praw i obowiązków wynikających z Umowy przedwstępnej, w tym sprzedała wierzytelność wobec dewelopera o zwrot, wpłaconych przez siebie kwot, które z chwilą zawarcia umowy zostały przeksięgowane na poczet wynagrodzenia zapłaconego przez Wnioskodawcę za lokal wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej i prawa wieczystego użytkowania gruntu. Deweloper oświadczył, że zapłacone do chwili zawarcia umowy przez osobę fizyczną kwoty zostały zaksięgowane na poczet wynagrodzenia zapłaconego przez Wnioskodawcę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne