31.07.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31.07.2009, sygn. ITPB1/415-378/09/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-378/09/DP

Czy Wnioskodawca prawidłowo zastosował indywidualną stawkę amortyzacyjną dla lokalu mieszkalnego, który jako środek trwały powstał w wyniku przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w lokal stanowiący odrębną własność i ustalił wartość początkową tego lokalu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2009 r. (data wpływu 4 maja 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 27 maja 2009 r. (data wpływu 2 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji lokalu mieszkalnego.

Powyższy wniosek uzupełniono pismem z dnia 27 maja 2009 r. (data wpływu 2 czerwca 2009 r.)

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w 1993 roku nabył od spółdzielni mieszkaniowej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, które użytkował zamieszkując osobiście, a następnie użyczając. W dniu 25 maja 2004 r. zarząd spółdzielni mieszkaniowej podjął uchwałę w sprawie określenia przedmiotu odrębnej własności lokali i na podstawie art. 42 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, postanowił określić przedmiot odrębnej własności lokali w przedmiotowej nieruchomości. Uchwała ta, po wejściu w życie, stanowiła podstawę do oznaczenia lokali i przypadających na każdy lokal udziałów w nieruchomości wspólnej przy zawieraniu umów o ustanowieniu odrębnej własności tych lokali przez spółdzielnię na rzecz jej członków. W dniu 9 listopada 2005 r. został podpisany akt notarialny o ustanowienie odrębnej własności lokalu oraz o nieodpłatnym przeniesieniu własności pomiędzy Wnioskodawcą a zarządem spółdzielni. Tym samym z chwilą podpisania umowy notarialnej o ustanowienie odrębnej własności lokalu zmienił się tytuł prawny do tego lokalu. Zmieniła się bowiem forma władania nad lokalem. Następnie w kwietniu 2008 r. Wnioskodawca wynajął przedmiotowy lokal (najem prywatny) i rozpoczął jego amortyzację ujął lokal jako środek trwały w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych (po raz pierwszy wpisany do ewidencji), ustalił na podstawie art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość początkową lokalu i zastosował indywidualną stawkę amortyzacji w wysokości 5%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne