18.02.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.02.2009, sygn. ITPB3/423-692b/08/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-692b/08/DK

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie zaliczenia do należności licencyjnych opłaty inicjacyjnej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2008 r. (data wpływu 28 listopada 2008 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do należności licencyjnych opłaty inicjacyjnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do należności licencyjnych opłaty inicjacyjnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

1. Wnioskodawca zamierza zawrzeć z irlandzkim kontrahentem (dalej kontrahent) umowę na mocy której zobowiązuje się do zakupu i dalszej odsprzedaży urządzeń przeznaczonych do wyszukiwania danych (dalej: urządzenie). Urządzenie komputerowe (hardware) będzie sprzedawane wraz z niezbędnym do jego należytej pracy oprogramowaniem (software), pochodzącym zarówno od producenta urządzenia (kontrahenta) jak i od podmiotów trzecich. Na podstawie wymienionej umowy Wnioskodawca nie będzie miał prawa do korzystania z urządzenia, lecz zobowiązany będzie odsprzedać je podmiotowi trzeciemu (klient końcowy), przy czym umowę licencyjną na korzystanie z oprogramowania zamontowanego w urządzeniu zawierać będzie klient końcowy bezpośrednio z kontrahentem lub osobą trzecią posiadającą prawa do oprogramowania a Wnioskodawca nie otrzyma z tego tytułu żadnej płatności celem dalszego jej przekazania kontrahentowi.

Ustalone w umowie z kontrahentem wynagrodzenie za podlegające odsprzedaży urządzenie zostanie określone jedną kwotą, bez wyodrębniania ceny za oprogramowanie. Ponadto Wnioskodawca wyjaśnia, że takiego rodzaju przedstawicielstwo w sprzedaży należy do zwykłej działalności przedsiębiorstwa Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne