26.06.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.06.2008, sygn. IPPP1-443-987/08-4/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-987/08-4/MP

Czy w przypadku zmiany stanowiska Ministerstwa Finansów zawartego w Interpretacji MF z 30 grudnia 2004 r. albo otrzymania przez Spółkę interpretacji indywidualnej albo wyroku sądu administracyjnego w indywidualnej sprawie Spółki, uznającego, że premie pieniężne nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, Spółka będzie zobowiązana do korekt wcześniejszych rozliczeń podatku VAT dokonanych w oparciu o stanowisko Ministra Finansów wyrażone w Interpretacji z 30 grudnia 2004 r. ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki , przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2008 r. (data wpływu 23 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku korygowania wcześniejszych rozliczeń podatku VAT w przypadku zmiany stanowiska Ministerstwa Finansów w sprawie premii pieniężnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 maja 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku korygowania wcześniejszych rozliczeń podatku VAT w przypadku zmiany stanowiska Ministerstwa Finansów w sprawie premii pieniężnych .

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny :

W celu zwiększenia obrotów dostawcy ( mięsa i wyrobów z mięsa) prowadzą różnego rodzaju działania mające na celu zachęcenie Spółki do zakupu od nich towarów (mięsa i wyrobów z mięsa). W tym celu dostawcy, zgodnie z zawartymi umowami, przyznają Spółce premie pieniężne. Premie przysługują za osiągnięty obrót, tj. wartość netto towarów dostarczonych przez danego dostawcę do Spółki w okresie rozliczeniowym. Okresem rozliczeniowym może być miesiąc, kwartał, kilka miesięcy lub rok. Wysokość premii uzależniona jest przede wszystkim od wartości zrealizowanego przez Spółkę obrotu z danym dostawcą w danym okresie rozliczeniowym. Dla udokumentowania premii, o których mowa powyżej, Spółka wystawiała faktury VAT do 31.12.2007 r., a od 01.01.2008 r. Spółka wystawia noty księgowe.

Ponadto Spółka wypłaca również premie pieniężne na rzecz swoich kontrahentów dokonujących u niej zakupów na dużą skalę. Premie te mają na celu zachęcić kontrahentów do nabywania od Spółki towarów, a przez to zwiększenie jej obrotów. Podstawą wypłacania premii pieniężnych była w tym wypadku również faktura VAT do 31.12.2007 r., wystawiana przez danego kontrahenta po zakończeniu okresu rozliczeniowego, a od 01.01. 2008 r. jest nota księgowa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne