15.01.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.01.2008, sygn. IBPP3/443-17/08/KAN-1445/07, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-17/08/KAN-1445/07

Czy zbycie wyodrębnionych w budynku lokali mieszkalnych po upływie 10 lat od roku, w którym nastąpiło oddanie do używania budynku, w związku z ulepszeniem którego przysługiwało Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego spowoduje powstanie obowiązku korekty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym nastąpiło ich zbycie?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2007r. (data wpływu 15 października 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie korekty podatku naliczonego w przypadku zbycia wyodrębnionych w budynku lokali po upływie 10 lat od roku w którym nastąpiło oddanie do używania tego budynku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie korekty podatku naliczonego w przypadku zbycia wyodrębnionych w budynku lokali po upływie 10 lat od roku w którym nastąpiło oddanie do używania tego budynku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest właścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem. W ramach realizacji nowej inwestycji Spółka dokonała przebudowy i modernizacji tego budynku, których efektem było wyodrębnienie w budynku lokali mieszkalnych (apartamentów), które zostały następnie przeznaczone przez Spółkę dla celów świadczenia usług wynajmu lokali krótkotrwałego zakwaterowania.Z uwagi na fakt, iż usługi wynajmu lokali mieszkalnych krótkotrwałego zakwaterowania nie mieszczą się w kategorii zwolnienia od podatku VAT znajdującego zastosowanie w zakresie usług wynajmowania lub dzierżawy nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem lokali na cele inne niż mieszkaniowe (poz. 4, ex 75 załącznika nr 4 do ustawy o VAT) Spółka odliczyła podatek naliczony w związku z nabywaniem towarów i usług na potrzeby remontu przedmiotowego budynku.Po ukończeniu inwestycji i oddaniu do używania Spółka będzie świadczyć opisane wyżej usługi, w związku z czym będzie wystawiać faktury ze stawką 22%. Jednakże Spółka nie wyklucza możliwości dokonania sprzedaży poszczególnych lokali po upływie 10 lat od roku, w którym miało miejsce oddanie remontowanego budynku (stanowiącego środek trwały), do używania. Z uwagi na fakt, iż żaden z mieszczących się w przedmiotowym budynku lokali nie będzie spełniał kryteriów obiektu budownictwa mieszkalnego przed pierwszym zasiedleniem lub zamieszkaniem przyjąć należy, że ich sprzedaż będzie zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne